BAYRAMDA DOLUYUZ

ANTALYA, RAMAZAN’DA 1 MİLYON TURİST BEKLİYOR

Ekonomi 13 Haziran 2018 18:26
BAYRAMDA DOLUYUZ
-A +A

Antalya'da, arifeyle birlikte 3,5 günlük Ramazan Bayramı tatilinde 200 bini yerli, 1 milyon turist ağırlanacak. Kent nüfusu, bayram tatili sürecinde 3,5 milyona yükselecek.
Ramazan Bayramı tatili nedeniyle Akdeniz ve Ege sahillerinde büyük yoğunluk yaşanacak. Turizm sektörü temsilcilerine göre, sadece otellerde 300 bin kişilik tatil hareketliliği bekleniyor. 14 Haziran Perşembe arife günüyle başlayacak Ramazan Bayramı, 17 Haziran Pazar günü sona erecek. 24 Haziran'da yapılacak cumhurbaşkanı seçimi ve genel seçim öncesine de denk gelen tatil fırsatını kaçırmak istemeyenler, sahillere akın ediyor. En büyük talebi ise Antalya görüyor. Kaş'tan Alanya'ya kadar ciddi talebin oluştuğu kentte, bayram döneminde 1 milyon yerli ve yabancı turist bekleniyor.
Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Ramazan Bayramı öncesinde kentin en önemli tarihi ve turistik merkezi Kaleiçi'nde incelemelerde bulundu. Vali Karaloğlu, genel turizm ve bayram hareketliliğiyle ilgili değerlendirme yaptı.

KENT NÜFUSU 3,5 MİLYON OLACAK
Bayramların Türkiye'de ciddi iç turizm hareketliliği getirdiğini dile getiren Karaloğlu, "Bu Ramazan Bayramı kısa gibi gözükse de ciddi bir hareketlilik bekliyoruz. Yabancı turist bakımından otellerimizin doluluk oranları zaten iyi. Yerli turizmde sadece otellerde 150- 200 binlik hareketlilik bekliyoruz. Tabi Antalya'da 'tatil' deyince sadece oteller yok, burada yazlıkları olanlar, akrabasının yanına gelenler, eşe- dosta gelen var. Bizim söylediğimiz sadece otellerde 150-200 bin kişi arasında hareketlilik olacak. Bayram döneminde 800 bin civarında da yabancı misafirimizin olacağını varsayıyoruz. Bu şu anlama geliyor; Antalya'nın 2,5 milyonluk nüfusunun yanında, 1 milyon da yerli ve yabancı misafiri olacak. 3.5 milyonluk bir şehir olacağız" diye konuştu.

HAREKETLİLİK ESNAFA YANSIR
​Bayram hareketliliğinin kent esnafına yansımaları üzerinde de değerlendirmede bulunan Vali Karaloğlu,"Bayram döneminde hareketlilik esnafa daha çok yansır; çünkü yerli turist gezmeyi, alışveriş yapmayı yabancıya göre biraz daha çok seviyor. Bu nedenle bayram ve tatil sürecinde, esnafın işinin de iyi olacağını öngörüyoruz." dedi.
DHA

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...