BAYRAĞINI ALAN MEYDANA KOŞTU

7'DEN 70'E “CUMHURİYET” COŞKUSU

Güncel 29 Ekim 2019 16:05
BAYRAĞINI ALAN MEYDANA KOŞTU
-A +A

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 96 yıl dönümü tüm Türkiye’de olduğu gibi Antalya’da da coşku ile kutlandı. Tören alanına gelen 7’den 70’e her yaş grubundan vatandaş, ellerindeki bayraklarla düzenlenen gösterileri ilgiyle izledi.
Tüm Türkiye'de olduğu gibi Antalya’da da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı çeşitli törenlerle kutlandı. Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleşen tören öncesinde alan Türk bayrakları ile süslendi. İş yerleri, evlerin cam ve balkonlarına Türk bayraklarını asan vatandaşlar, alanda bayramı coşkuyla kutladı. Tören alanına gelen her yaş grubundan vatandaş, ellerindeki bayraklarla düzenlenen gösterileri ilgiyle izledi. Valilik makamında başlayan tören, Cumhuriyet Meydanı’ndadevam etti.

ANTALYA’DA 29 EKİM COŞKUSU

Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Garnizon Komutanı Piyade Albay Tuncay Polat ve Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek askeri araçla halkı selamlayarak vatandaşların Cumhuriyet Bayramını kutladı. Törene AK Parti Antalya Milletvekili Mustafa Köse, CHP Antalya milletvekilleri Cavit Arı ve Rafet Zeybek, MHP Antalya Milletvekili Abdurrahman Başkan, İYİ Parti Antalya Milletvekili Hasan Subaşı, Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünalve çok sayıda kurum amiri, askerî erkan ve emniyet personeli katıldı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın mesajı okundu. Öğrencilerin halk oyunları gösteri ve şiir dinletisiyle devam eden törenin kortej bölümünde ise askeri bando eşliğinde yürüyüşler gerçekleşti.

CUMHURİYET’İMİZ KUTLU OLSUN
Törende konuşan Vali Münir Karaloğlu, Cumhuriyetin 96’ncı yıl dönümünü kutlayarak, “29 Ekim 1923’te kurduğumuz Cumhuriyetin 96’ncı doğum gününü kutlamak, Cumhuriyeti ve Cumhuriyeti kuranları yâd etmek, Cumhuriyetin bekçisi olduğumuzu bir kez daha âleme ilan etmek üzere bir aradayız. ‘Hâkimiyet, Bila Kaydu Şart Milletindir’ diyerek kurduğumuz Cumhuriyetimiz kutlu olsun. Yeryüzü durdukça dursun, pâyidar olsun. Cumhuriyet, ardına bakmadan yollara düşen, şimşek gibi çakan, sel gibi coşanların eseridir. Bize bu eşsiz eseri armağan eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ruhu şad olsun. Onunla birlikte yola çıkan ve gözü vatandan başka hiç bir şey görmeyen silah arkadaşlarının ruhları şâd olsun” dedi.

ÖLÜRSEK ŞEHİT, KALIRSAK GAZİ

Vali Karaloğlu ülkemizin güney sınırında, bayrağımıza, vatanımıza, Cumhuriyetimize kasteden hainler olduğunu vurgulayarak, “Kahraman ordumuz,  hainleri, ihanetleri içinde boğmak için sınır ötesi bir operasyon başlattı. Barış Pınarı Harekâtı adıyla başlattığımız bu operasyon, hem ülkemizin güvenliğini sağlamak, hem de ülkesine dönecek Suriyeli kardeşlerimiz için güvenli bir yaşam alanı oluşturmak için yapıldı. Mehmetçiğimiz bir kez daha, ‘ölürsek şehit, kalırsak gazi’ ruhuyla göreve koştu. Bu ruh, Cumhuriyeti kuran ruhtur. Kahraman ecdadımızın ruhudur” dedi. 

İLK GÜNKÜ AŞK VE HEYECANLA

Herkesin Cumhuriyet’i geliştirmesi gerektiğine dikkat çeken Karaloğlu,“Bu sözle, lafla hallolacak bir mesele değildir. Sıfatımız her ne ise, sıfatımızın gerektirdiği en iyi, en doğru işi yapmak, bizim için tek yoldur. Herkes üstüne düşeni, hür bir cumhuriyetin vatandaşı olarak yapacak, yapmalıdır” dedi. Konuşmasının sonunda 96 yıl sonra bugün, ilk günkü heyecanla Cumhuriyetine sahip çıkan herkesi tebrik eden Vali Münir Karaloğlu, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, kahraman ecdadımızı rahmetle ve şükranla yad edip, “Vatanımız var olsun. Milletimiz var olsun. Devletimiz var olsun. Yeryüzü durdukça, Yaşasın Cumhuriyetimiz” dedi.
Vali Münir Karaloğlu’nun konuşmasının ardından tören, okulların, sivil toplum kuruluşlarının jandarma ve polis teşkilatının geçit töreniyle son buldu.Faruk ÇELİK, Fotoğraf: Serçin ÇILDIR

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...