BAŞKAN TÜREL’DEN 'YAT'IRIM MÜJDESİ

“ANTALYA’YI DENİZLE BARIŞIK HALE GETİRİYORUZ”

Güncel 22 Kasım 2018 18:05
BAŞKAN TÜREL’DEN 'YAT'IRIM MÜJDESİ
-A +A

Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Kruvaziyer liman, Konyaaltı Sahili, Boğaçayı, yat limanları projeleri ile Antalya’yı denizle barışık bir şehir haline getirmeye çalıştıklarını söyledi. Kruvaziyer liman projesinin ihale aşamasına geldiğini belirten Türel, gelecek dönem Antalya’da 4 yeni yat limanı olacağını müjdeledi.

Antalya Deniz Ticaret Odası Meclis Toplantısı’nın konuğu olan Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Antalya’da denizcilikle ilgili yaptığı ve yapacak olduğu projeleri anlattı. Bir sahil kenti olan Antalya’nın denizle ne kadar barışık olduğunun tartışılır olduğunu ifade eden Türel, “Gerek sahil projeleri, gerek liman projeleri gerekse deniz otobüsleri ile Antalyalıları artık denizle iç içe yaşar hale getirmeye çalışıyoruz. Bunların devamı da gelecek” dedi.

Uluslararası bir ödülle de taçlanan Konyaaltı Sahil Projesi Sahil Antalya Yaşam Parkı’nın halkın denizden daha iyi istifadesini sağlayan çok önemli bir proje olduğunun altını çizen Türel, “Dünyada görmediğim sahil neredeyse yok. Konyaaltı, bu sahil projeleri içinde en başarılı proje. Miami’den den 3-5 kat daha güzel. Bir deniz şehri olan Barcelona’da bile böylesine bir projeyi görebilmek mümkün değil” diye konuştu.

KRUVAZİYER LİMAN PROJESİ İHALE AŞAMASINDA
Şehir merkezinde 7 tane kruvaziyer limanı olan Barcelona’ya gıpta ile bakıyor iken Antalya’da bir tane bile kruvaziyer limanının olmamasının büyük eksiklik olduğunu ifade eden Türel, şunları söyledi: “Şimdi kruvaziyer liman ile ilgili adımlarımızı attık. İçinde bir yat limanıyla birlikte dünyanın en önemli yatırım danışmanlık firmalarından birinin de gayretleri ile ihale prosedürlerimizi hazırlıyoruz. Dünyadaki yerli ve yabancı yatırımcılarla görüşüyoruz. Şimdi artık neredeyse ihale aşamasına geldik diyebiliriz. Projeler tamam. Kamu mülkiyetine ait izinler tamam. İnşallah yatırımcısını da bulduğumuzda ihalesini de bir an önce gerçekleştirme hedefinde yüzdük yüzdük kuyruğuna geldik.”

YAT LİMANLARI

Konyaaltı büyük limanın hemen doğu mendireğinin arkasında da yaklaşık 450 yer kapasiteli bir yeni yat limanı olacağını söyleyen Başkan Türel, şöyle konuştu: “Bunlara ilaveten Kaleiçi’nin sosyal yaşam kalitesine fevkalade önemli bir kazanç sağlayacak yat limanı projesini de planlıyoruz. İhale aşaması devam ediyor. Orada içerideki tur teknelerinin ve amatör balıkçı kardeşlerimizin de korunması ve faaliyetlerini sürdürmelerini de göz önünde bulundurarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”

Türel, ilk başkanlığı döneminde mevcut balıkçı barınağına yer bulmak için adeta deveye hendek atlattıklarını da dile getirdi.

BOĞAÇAYI PROJESİ’NDE 10 BİN KİŞİ İŞ SAHİBİ OLACAK
Antalya’nın yaşam kalitesini yükselterek, Antalyalıların kazancını artırmak istediklerini belirten Türel, “Bir Boğaçayı Projesi tam olarak bittiğinde 10 bin vatandaşımız ekmek sahibi olacak. İlk etabını tamamlıyoruz. Orada da içme suyumuz kirlenecek denizi içeri alma dediler. Meslek odalarının, sivil toplum örgütlerinin kanaatlerini elbette önemsiyoruz. İnşaat Mühendisleri Odası bize geldi dedi ki burası taşkın önleme bölgesi yat limanı olmaz. Dinledik, baktık, yat limanını nehrin içinden aldık, büyük limanın mendireğinin doğu yakasına taşıdık. İstifade edebileceğimiz fikirler varsa istifade ediyoruz. Ama ön yargı, popülist yaklaşımlar, siyasi amaçlar Antalya’nın kazanımlarını engellememeli” şeklinde konuştu.

EN ÇOK HİZMETİ EN AZ OY ALDIĞIM KONYAALTI’NA YAPIYORUM

2009 -2014 döneminde hizmetlerin durduğunu, Antalya’da 1 milim raylı sistem dahi yapılamadığını hatırlatan Başkan Türel, “11 kavşağa 1 tane yeni kavşak ekleyemediler. Biz hep birlikte olduğumuz için başardık. O partiye bu partiye gönül vermiş hiç önemli değil, oy vermiş vermemiş hiç önemli değil. En güzel teyidi Konyaaltı. Benim en az oy aldığım ilçe. Ama en çok hizmeti oraya yapıyorum. Bazen çok oy veren ilçelerden de eleştiriliyorum. Ama biz herkese eşdeğer yapılması gerekeni yapıyoruz. Siyasi ön yargıları bir kenara bıraktığımızda, Antalya’nın kazanmasını öncelediğimizde, çocuklarımıza torunlarımıza çok daha güzel bir gelecek müreffeh bir Antalya bırakacağız. Ben istemez miydim bizden önceki dönemde raylı sisteme devam edilsin. Herkesten çok isterdim. Belki ben şimdi bizim yapmakta olduğumuz 2. ve 3. Etap raylı sistemler bitmiş olsaydı Antalya’ya metroyu kazandırmış olacaktım” dedi.

4 YAT LİMANI OLACAK
2019’dan sonra büyük limandan başlayıp Lara Kundu’ya kadar uzanan metro projesini hedeflediklerini belirten Başkan Türel, “İnşallah başaracağız. Çünkü bugüne kadar verdiği her sözü tutan bir belediye başkanı olmayı Allah bana lütfetti. Bu yarışta geride kalamayız. Antalya’yı yat limanlarıyla denizle barışık şehir haline getirmeye çalışıyoruz. Bir tanesi kurvaziyerin içerisinde bir tanesi büyük limanın hemen yanı başında olacak. Gelecek dönem Acısu ve Aksu Kopak çaylarını içerisinde iki tane daha yapacağız. Bunlar yerli halka hizmet edecek. Belediye tarafından işletilerek maliyetleri de en düşük düzeyde tutulacak. Toplam 4 yat limanı olacak. Adrasan’daki balıkçı barınağı projesi ile ilgili bakanlık ihalesi ile ilgili adımları atıyor biz de takip ediyoruz” diye konuştu.

DENİZCİLİK MÜZESİ GELİYOR
 Amaçlarının Antalya’yı denizle barıştırmak olduğunu söyleyen Başkan Türel,
“Denizcilik Müzesi de projelerimiz içerisinde. 9 ayrı müze projesi ile uğraşıyoruz.  Bir tanesi de Su ve Denizcilik Müzesi. Bunu da başardığımızda denizlerimizin değerini çok iyi anlayabileceğimiz şekilde müzeler katkı sağlayacak” şeklinde konuştu.

KALEİÇİ’NE İKİNCİ ASANSÖR
Başkan Türel, konuşmasının ardından DTO üyelerinin sorularını yanıtladı. Başkan Menderes Türel, Kaleiçi turizmini hareketlendirmek ve daha çok turisti Yat Limanı’na çekmek amacıyla mevcut asansöre ek olarak Kırk Merdivenlerin olduğu bölgeye ikinci bir asansör yapmayı planladıklarını söyledi. Toplantı sonunda Başkan Türel’e günün anısına tablo hediye edildi.  

Kaynak : Haber merkezi

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...