BASIN ORDUSUNUN YENİ NESİL NEFERLERİ

GELECEĞİN GAZETECİLERİ ANTALYA’DAN YETİŞİYOR

Güncel 4 Aralık 2018 15:01
BASIN ORDUSUNUN YENİ NESİL NEFERLERİ
-A +A

Basın İlan Kurumu ve İŞKUR'un iş birliğiyle yürütülen Yeni Nesil Gazetecilik Eğitim ve İstihdam Programı'ndan mezun olan 25 kursiyere sertifikaları törenle verildi.

Basın İlan Kurumu (BİK) Antalya Şube Müdürlüğü, Akdeniz Üniversitesi (AÜ), Antalya İş Kurumu (İş-Kur) işbirliği ile gerçekleştirilen, 3 hafta ve toplam 90 saat süren 'Yeni Nesil Gazetecilik Eğitimi' programı sonrasında başarılı olan 25 kursiyer sertifika aldı. AÜ İletişim Fakültesi Konferans Salonunda yapılan törene, BİK Genel Müdürü Yakup Karaca, BİK Şube Müdürü Nedim Engin, İŞKUR İl Antalya İl Müdürü Veli Tekkanat, AGC Başkanı Mevlüt Yeni, Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Ayhan, yerel gazete sahipleri ile kurs sonunda sertifika almaya hak kazanan öğrenciler katıldı.

GENÇLERİN İSTİHDAMI İÇİN ÖNEMLİ PROJE

Törende konuşan AÜ İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Ayhan, hakkın anlaşılabilmesi, doğrunun ortaya konulması anlamında basının çok önemli ve değerli olduğunu söyledi. Milletin ortak sesinin basın olduğuna dikkati çeken Prof. Dr. Ayhan, şöyle devam etti:
“İletişim fakültesi mezunu ya da son sınıf öğrencileri eğitime katıldı. Eğitimde ağırlıklı dijital iletişim ya da yeni medya alanında katkı sunmaya çalıştık. Türkiye'de 70 iletişim fakültesi bulunmasına rağmen, çok sayıda mezun ne yazık ki işsiz kalıyor. Bu durumun çoğu zaman yürekleri acıtıyor. Ama tek başımıza çözüm üretme noktasında başarılı değiliz. Bu bağlamda İş-Kur ve BİK'in bu projesi çok değerli. Umarım bu tür programlar devam eder ve istihdam edilecek arkadaşlarımızın 9 ay değil, hatta emeklilikleri oralarda gerçekleşir"

BASIN SEKTÖRÜNE CAN SUYU

BİK Genel Müdürü Yakup Karaca ise, kurumun, ulusal ve yerel yazılı basında devletin basın yayın sektörüne desteğinin dağıtıldığı yegane kurum olduğunu belirtti. Eğitim programına sadece iletişim fakültesinden değil, diğer fakültelerden de katılımın olduğunu kaydeden Karaca, "Bu sertifika töreni her ne kadar yeni mesleğe girecek arkadaşlarımız açısından bir istihdam kapısı gibi düşünülmüş olsa da dolaylı olarak basın sektörüne bir katkı olarak değerlendirilebilir." ifadelerini kullandı.

“GAZETELER ZOR DURUMDA”

Yeni nesil gazetecilik eğitim istihdamı sektörün yapısal sorunlarından sadece bir tanesi olduğunu dile getiren Yakup Karaca, her yıl başta yazılı basın olmak üzere medya kuruluşlarında nitelikli eleman istihdam edilmesinin en başta gelen hedefleri arasında olduğunu aktardı. Gazetelerin son zamanlarda zor durumda olduğunu, kağıt sıkıntısı veya kağıt fiyatındaki artışın da bunun temel nedenlerinden olduğunu vurgulayan Yakup Karaca, "Ülkemizin her zamankinden daha fazla gazeteye, gazeteciye ihtiyacı vardır. Hem de kalitesini arttırmak suretiyle. Gazete muhalefet yapmak durumundadır. Halkın dertlerini, şikayetlerini dile getirmek durumundadır. Tabi ki yayın ilkeleri çerçevesinde" diye konuştu.

“DİNAMİK BİR AKIM OLUŞTURMAK İSTİYORUZ”

İçinde bulunulan bilişim çağının şartları itibarıyla üstlenmesi gereken yeni görevleri yerine getirdiklerini anlatan Karaca, “Eğitimin içeriği yeni nesil gazetecilik. Bu müfredatı üniversitelerimizin hocaları ile çalışarak hayata geçirdik. Amacımız gönül ihtiyaçlarını da karşılayabilmek. Sabit olmayacak dinamik bir akım oluşturmak istiyoruz. İllerde bulunan gazete cemiyetlerinde rekabet olabiliyor. Antalya’da ise tek cemiyet var. Bu büyük bir nimet. O nedenle biz buraya her defasında rahatlıkla gelebiliriz.” diye konuştu

“İSTİHDAM KONUSUNDA SON DERECE DEĞERLİ”

AGC Başkanı Mevlüt Yeni de, Antalya basın akademisini kurarak sektördeki alaylı meslektaşları sertifikalandıran bir program yaptıklarını söyledi. Bunun neticesinde, sahada daha da verimli bir iş gücü oluştuğunu gördüklerini ifade eden Yeni, şöyle konuştu:
“İş-Kur, 9 ay boyunca buradan mezun olan öğrencilerimizin her şeyini karşılıyor. Birçok ilimizde yapılan bu program, Anadolu basınına istihdam konusunda son derece değerli. Anadolu basını, yerel medya can çekişiyor. Dövizin artışıyla kağıtta meydana gelen artışlar yerel basını daha ağır şartlara itmekte. Maliyetler artıyor ama ilan gelirleri artmıyor. O nedenle bu sorunların bir ucundan tutarak düzenlediğimiz bu eğitim programlarının çok verimli olduğunu düşünüyorum. Dokuz ay değil sahada uzun soluklu istihdam oluşturulmasını diliyorum”
Tören, programı tamamlayan 25 kursiyere sertifikalarının verilmesiyle sona erdi. 

Kaynak : Faruk ÇELİK, Fotoğraf: Yıldız ÇİÇEK

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...