BARO’DA AFİŞ KRİZİ

Antalya Barosu'nun bulunduğu Barohan girişine asılan Tahir Elçi afişinin Baro Yönetim Kurulu kararıyla kaldırılmasının ardından bir grup avukat basın açıklaması yaparak olaya tepki gösterdi.

Güncel 30 Kasım 2018 15:01
BARO’DA AFİŞ KRİZİ
-A +A

Antalya Barosu'nun bulunduğu Barohan girişine asılan Tahir Elçi afişinin Baro Yönetim Kurulu kararıyla kaldırılmasının ardından bir grup avukat basın açıklaması yaparak olaya tepki gösterdi.

Önceki gün Antalya Barosu girişinde bulunan panoya asılan ve üzerinde Diyarbakır eski Baro Başkanı Tahir Elçi'nin fotoğrafı ile eşinin Elçi'ye yazdığı şiirin yazılı olduğu afişin Baro Yönetimi tarafından indirilmesinin ardından, Çağdaş Hukukçular (ÇHD) Antalya Şubesi'ne üye avukatlar yaşanan olayı protesto etti. Antalya Barosu'nun bulunduğu Barohan önünde toplanan bir grup ÇHD üyesi avukat basın açıklaması yaparak Baro Yönetimi'nin kararını kınadı.

BARO AFİŞLERİ KALDIRTTI

Grup adına basın açıklamasını okuyan Avukat Başar Taşar, Adliye'de ki avukat odalarına, baro kafeteryasına ve Barohan girişine afişlerin asıldığını, Adliye'de her hangi bir sorun yaşanmazken Baro Yönetim Kurulu'nun kararıyla Barohan girişindeki afişin kaldırıldığını belirtti.  Baro bünyesinde afiş asılması konusunda izin alınması bir gelenek olmadığını belirten Taşar, Tahir Elçi’nin eşi Türkan Elçi’nin yazdığı şiirle Elçi’nin fotoğrafının bulunduğu afişin yeniden asılması için baro yönetimine başvuruda bulunduklarını, ancak ret yanıtı aldıklarını ifade etti.
Adliye'de afişlerin asılması sırasında bir yönetim kurulu üyesinin afişte yer alan Kürtçe cümle nedeniyle kendilerine tepki gösterdiğinin altını çizen Taşar, "Basın ve sosyal medyadaki tepkiler üzerine, gerekçeli kararı yazıp dilekçe sahibine veremeyen baromuz, sosyal medyadan açıklama yapmıştır. Baromuz yönetim kurulunun bu açıklaması pek çok paragrafla hiçbir şey anlatmamanın çok güzel bir örneği olmuştur. Yönetim kurulumuz içten içe oy çokluğuyla alınmış bu kararın vahametinin farkına varmış olsa gerek ki eleştirilere yalın bir cevap vermek yerine suçluluk psikolojisi içinde çok yakından tanıdığımız bir dil ve üslubu benimseyerek eleştiri getirenleri suçlama yolunu tercih etmiştir" şeklinde konuştu.

“BİZLER BARO ÜYESİYİZ”

Baro yönetim kurulunun kendilerini adalet ve hukukun üstünlüğünün gerçekleşmesi, mesleki çıkar ve onurun korunması için meslektaşlarınca seçilmiş kişiler olarak değil, kendilerini meslektaşlarının iradeleri ve çalışmaları üzerinde tasarruf ve denetim yetkisi olan küçük iktidarlar olarak gördüklerini belirten Taşar, "Bizler Antalya Barosunun üyeleriyiz, geçerken uğramış yolcular değiliz. Tahir Elçi'nin anılması için haftalar öncesinden yönetim kurulu üyelerinin ikna edilmesi gerektiğinin söylenmesi bir yana Baro Yönetim Kurulu'nun o afişleri gördüğünde, Tahir Elçi için hiçbir şey yapmadığını hatırlayıp toplantıda en azından bir basın açıklaması yapılmasını karara bağlaması gerekirdi. Baro Yönetim Kurulu'nun daha önce sorunsuz bir şekilde Tahir Elçi afişleri asıldığına ilişkin beyanı da bizi üzmüştür. Zira gerçeği yansıtmamaktadır." ifadelerini kullandı

Kaynak : Ramazan BOZCA, Esra KÖKSAL

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...