Azra bebek yeniden doğdu

Safra kanalları olmadan dünyaya gelen 11 aylık Azra Çelik, amcasından nakledilen karaciğer dokusuyla yaşama tutundu.

Güncel 15 Nisan 2019 17:25
Azra bebek yeniden doğdu
-A +A

Safra kanalları olmadan dünyaya gelen 11 aylık Azra Çelik, amcasından nakledilen karaciğer dokusuyla yaşama tutundu.

Doğduğu günden bu yana sarılıkla yaşayan ve vücudunun her yerinde kaşıntı olan 11 aylık Azra bebeği, amcasından alınan 120 gramlık karaciğer parçası hayata bağladı. Medical Park Antalya Hastaneler Kompleksi Organ Nakli Merkezi Karaciğer Nakli Sorumlusu Doç. Dr. İbrahim Aliosmanoğlu tarafından karaciğer nakli yapılan Azra bebek, taburcu olmaya hazırlanıyor.

TEK TEDAVİSİ KARACİĞER NAKLİYDİ
Nakil ameliyatını gerçekleştiren Doç. Dr. İbrahim Aliosmanoğlu, Azra bebeğin getirildiğinde sarılık değerlerinin çok yüksek olduğunu belirterek tedavi sürecini anlattı.  Doç. Dr. Aliosmanoğlu, "Ankara'daki hastanelerde bazı tetkikler yapılmış. Sarılık değerlerinin çok yüksek olduğu ve doğuştan safra kanallarının olmadığı saptanmış. Sapsarı bir renkle geldi bize. Tüm vücudunda kaşıntı mevcuttu. Tek tedavisi ise karaciğer nakliydi" dedi.
Azra'ya karaciğer nakli yapılmaya karar verildiğinde ilk olarak anne ve babasının verici olmak istediğini ifade eden Doç. Dr. Aliosmanoğlu, "Ancak anne ve babayı değerlendirdiğimizde kan gruplarının uygun olmadığını gördük. Bunun üzerine amca karaciğerini vermek istedi. Uygun olduğunu belirleyince de 8 gün önce amcasının karaciğerinin 120 gramlık bölümünü Azra'ya naklettik" diye konuştu.

'KARACİĞER NAKİLLİ EN KÜÇÜK HASTALARDAN BİRİ'                      
Doç. Dr. Aliosmanoğlu, Azra bebeğin Medical Park Antalya Hastane Kompleksi'nde karaciğer nakli olan en küçük hastalardan biri olduğunu belirterek, "Azra'yı ameliyata aldığımızda 4 kilo 200 gram civarındaydı. Azra'ya 40 gram ve üstünde karaciğer yetecek durumdaydı. İyi bir ameliyat oldu. Birkaç gün içinde taburcu edeceğiz. Umarım bundan sonraki takiplerinde de problem yaşamayız. Şu an her şey yolunda" dedi.

'HİÇ DÜŞÜNMEDİM BİLE'
Azra bebeğe can veren amcası Hasan Çelik (23) ise yeğeninin hastalığı karşısında ellerinden hiçbir şey gelmemesinin çaresizliğini yaşadıklarını belirtti ve şunları söyledi: "Elimiz kolumuz bağlı hissediyorduk. Karaciğerimi verme konusunda hiç düşünmedim bile" dedi. Azra bebeğin karaciğer naklinden önce çok hasta olduğunu, sarılık nedeniyle yüzü ve vücudunun sapsarı olduğunu, sürekli kaşındığını anlatan Hasan Çelik, "Şimdiyse gülüyor. Artık düzeldi. Bu mükemmel bir şey. Benim vesilemle olduğu için gurur duyuyorum. Çok mutluyum." 

Kaynak : DHA

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Finike Festivali başlıyor

Finike Festivali başlıyor

15:34 18 Haziran 2019
BETUYAB'tan polise hibe araç

BETUYAB'tan polise hibe araç

13:54 22 Haziran 2019
İsyan ettiren karar

İsyan ettiren karar

14:23 18 Haziran 2019
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...