AVUKATLARIN ADALET İSYANI

TUTUKLANAN AVUKATA BARO SAHİP ÇIKTI

Güncel 8 Ekim 2018 16:51
AVUKATLARIN ADALET İSYANI
-A +A

Antalya Barosu, Grup Yorum üyelerinin yargılandığı davada avukatlık yapan Ömer Kavili’nin hakimle tartışması sonucu tutuklanmasına tepki gösterdi.

Antalya Barosu'na üye yaklaşık 100 avukat dün Adliye bahçesinde toplanarak Kavili'nin tutuklanmasını kınadı. Antalya Adalet Sarayı bahçesinde toplanan avukatlar adına basın açıklamasını okuyan Antalya Barosu Başkanı Polat Balkan, yargılamadan avukatın çıkarılmasını hukukun çıkarılması olarak niteledi.

Polat Balkan, “Ülkemizde son dönemlerde yüzlerce avukat, Avukatlık Kanunu'nun ve mesleğin uluslararası sözleşmelerle teminat altına alınan güvenceleri ihlal edilerek tutuklandı. Son olarak İstanbul Barosu mensuplarından Avukat Ömer Kavili'nin, duruşmada mahkeme heyetiyle yaptığı tartışma sonrası jandarmalar tarafından salondan atılması, ertesi gün duruşmaya giderken gözaltına alınması ve tutuklanması ile savunmaya açık ve yoğunlaştırılmış saldırının son uç örneğini vermiştir.  Yargı artık baskı ve korkutmanın aracı olmanın ötesine geçmiş, hatta kendisi haline gelmiştir” diye konuştu. 

"SUSMADIK, SUSMAYACAĞIZ"

Bu uygulamaların keyfi olduğunu belirten Balkan, bu sürecin sonuna kadar takipçisi olacaklarını belirterek, şunları söyledi:
"Yargının eşit ve kurucu unsuru olan bağımsız savunmayı, yurttaşlarımızın hak arama özgürlüklerini temsil eden biz avukatların, görevimizi yaparken baskı altına alınmaya çalışıldığımızı, duruşma salonlarında bile şiddet gördüğümüzü, tutuklandığımızı tarihe not düşüyoruz. Öte yandan tarihe not düştüğümüz başka sözlerimiz de var: Adaleti ve hukuku kişisel değerlendirmelere indirgeyen pervasızlıklardan en çok da yargı zarar görür. Bu nedenle ilgili savcılar ve yargıçlar derhal görevden alınmalıdır! Savunma tutuklanamaz! Savunma yoksa yargı da yoktur.  Yargılamadan avukatın çıkarılması hukukun çıkarılmasıdır. Biz avukatlar, tarih boyunca baskılara, keyfıliklere, hukuk tanımazlıklara, yasa bilmezliklere karşı direndik, direneceğiz; susmadık, susmayacağız"

Kaynak : Yıldız ÇİÇEK, Fotoğraf: Serçin ÇILDIR

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Falezlerde ceset şoku

Falezlerde ceset şoku

17:18 14 Aralık 2018
Kahreden intihar

Kahreden intihar

10:35 13 Aralık 2018
Konseyden deprem uyarısı

Konseyden deprem uyarısı

18:00 13 Aralık 2018
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...