AVUKATLARDAN 'ADALET' ÇIĞLIĞI

BARO BAŞKANLARINDAN TUTUKLAMA TEPKİSİ

Güncel 17 Eylül 2018 15:45
AVUKATLARDAN 'ADALET' ÇIĞLIĞI
-A +A

Halkın Hukuk Bürosu (HHB) ve KHK ile kapatılan Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) üyesi avukatların yargılanma sürecine ilişkin tepkiler sürüyor. İtiraz üzerine yeniden gözaltına alınan avukatlardan beşi tekrar tutuklanırken, aralarında Antalya Barosu’nun da bulunduğu Türkiye genelinde 36 baro yaşanan hukuksuzluğu eleştirdi.

Halkın Hukuk Bürosu (HHB) ve Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) üyesi 17 avukat hakkında İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi önceki gün görülen duruşmada tahliye kararı vermişti. Tahliye kararına itirazla, geçtiğimiz Cuma günü tahliye edilmiş olan avukatlardan Engin Gökoğlu, Aycan Çiçek, Aytaç Ünsal, Behiç Aşçı “kuvvetli suç şüphesi ile tutuklamanın ‘verilmesi beklenen ceza’ ile ölçülü olması” gerekçesiyle Sulh Ceza Hakimliğince yeniden tutuklandı.

BAROLARDAN MESLEKTAŞ DESTEĞİ
Hukukçular, haklarında tahliye kararı verilen Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) ve Halkın Hukuk Bürosu (HBB) üyesi, avukatların yargılanma sürecine ilişkin tepki gösterdi. Aralarında Antalya Barosu’nun da bulunduğu Türkiye Barolar Birliği (TBB) ve Türkiye genelinde 36 baro, kararı eleştirdi.
Adana, Amasya, Ankara, Antalya, Artvin, İzmir, İstanbul, Muğla, Mersin, Şanlıurfa, Diyarbakır, Bursa, Tunceli, Sinop, Şırnak, Hatay, Manisa, Ordu, Bolu, Gaziantep, Düzce, Kırklareli, Tekirdağ, Gümüşhane/Bayburt, Van, Muş, Balıkesir, Bilecik, Denizli, Kocaeli, Sakarya, Trabzon, Eskişehir, Aydın, Yalova Baroları avukatların yeniden tutuklanmasına yönelik ortak bir basın açıklaması yayınladı.

“24 SAATTE NE DEĞİŞTİ?”
Mahkemenin tahliye kararında AİHM’in uzun tutuklulukla ilgili kararlarına ve sanıkların avukat olmalarına dikkat çektiğini hatırlatan barolar, “Meslektaşlarımızın bulundukları hücreden çıkması gerektiğini düşünen heyet, ne olmuştur ki aradan 24 saat dahi geçmeden bu kararından vazgeçti? Ne değişti? Mahkemeyi bu kararından caydıran, döndüren sebep nedir?” diye sordu.

“TUTUKLANAN AVUKATLAR DEĞİY, ADALETTİR” GERÇEKTE SAVUNMA HAKKININ KENDİSİDİR’
37. Ağır Ceza Mahkemesi Başkan ve Üyeleri’nin kamuoyuna açıklama borçlu olduğunu belirten barolar, şu ifadeleri kullandı;
“Baro Başkanları olarak kürsüde gerçek bir yargı ve gerçek yargıçlar olması gerektiğini bir kez daha ifşa ediyoruz! Unutmayınız, her şey unutulur gider bir gün; ama, adaletsizlik hiçbir zaman unutulmaz, özgürlükleri çalınan meslektaşlarımızın vicdanı peşinizi bırakmaz ve bir gün adaletsizliğin ve haksızlığın laneti yakalarınıza yapışır! Tutuklanan gerçekte avukatlar değil, savunma hakkının, adaletin ve insan onurunun ta kendisidir.”
TBB’nin süreci yakından takip ettiği belirtilen açıklamada, “Bilinmelidir ki; yargılanan kişilerin kim, suçlamaların ne olduğundan bağımsız olarak adil yargılama ilkelerinden sapılması, tüm vatandaşların hukuki güvenliğini tehlikeye düşürmektedir” ifadelerine yer verildi.

TBB: HİÇBİR HUKUKİ AÇIKLAMASI YOK
TBB Yönetim Kurulu, 12 avukat hakkında verilen tutuklamaya yönelik yakalama kararına tepki gösterdi. Açıklamada, “Ceza Muhakemesi Kanunu’nda yer almayan, hukukta yeri olmayan, suçsuzluk karinesini hiçe sayan ‘tutuklamaya yönelik yakalama emri’ diye bir icatla yapılan bu uygulamanın hiçbir hukuki açıklaması yoktur. Yargılamanın yapıldığı ilin barosu olan İstanbul Baromuzdan konu ile ilgili düzenli bilgi alınmaktadır” denildi.
 


Kaynak : Esra KÖKSAL

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...