ATSO heyeti Berlin’de

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) öncülüğünde Antalya'dan tarım, turizm ve sanayi sektörlerinden önemli isimlerin katılımıyla Almanya'ya düzenlenen iş gezisinin ikinci durağı, Almanya'nın başkenti Berlin oldu.

Güncel 15 Kasım 2018 16:35
ATSO heyeti Berlin’de
-A +A

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) öncülüğünde Antalya'dan tarım, turizm ve sanayi sektörlerinden önemli isimlerin katılımıyla Almanya'ya düzenlenen iş gezisinin ikinci durağı, Almanya'nın başkenti Berlin oldu.

Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) işbirliğinde düzenlenen iş gezisine, ATSO Başkanı Davut Çetin, Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, ATSO Yönetim Kurulu Üyesi Cahit Şahin, BAKA Antalya Koordinatörü Alaattin Özyürek, Antalya Serbest Bölge İşadamları Derneği Başkanı Emre Şandan, ASKA Otelleri'nden Ramazan Aslan, AGT Ağaç Sanayi'nden Mustafa Hulusi Söylemez, SunExpress Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Fevzi Çalışkan, DE-HA Turizm'den Cengiz Akar, Emo Optik'ten Osman Önal ve Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mevlüt Yeni katıldı.
Almanya’daki temaslarına Berlin programıyla devam eden Antalya heyeti Türk Büyükelçiliği’ni ziyaret etti. Büyükelçi Ali Kemal Aydın’a heyetin Almanya programıyla ilgili bilgiler veren Başkan Davut Çetin, Hannover’de başlayan Almanya programının oldukça verimli geçtiğini belirtti. Ziyarette Büyükelçi Ali Kemal Aydın da, Antalya heyetinin ziyaretinden büyük memnuniyet duyduğunu belirtti. Antalya için Almanya'nın her yönüyle önemli bir ülke olduğunu belirten Büyükelçi Aydın, Almanya'da insanların çoğunun Türkiye kadar Antalya'yı da bildiğini söyledi.

REZERVASYONLARDA ARTIŞ
İki ülke arasındaki ilişkilerin normalleşmesine yönelik gelişmelerin turist sayısına yansıdığını kaydeden Aydın, "Turizmde, henüz 2015 sayılarını yakalamış değiliz. İnşallah gelecek sene yakalayacağımız yönünde öngörüler var ve rezervasyonlarda yüzde 80'e varan artış var. Almanya, Türkiye açısından sadece turizm demek değil, aynı zamanda en büyük ticari ortağımız. Yaklaşık 40 milyar dolarlık ticaret hacmimiz var. Son dönemde kur oynaklığı nedeniyle Avrupa'ya önemli ihracat artışı var. Almanya açısından da önümüzdeki dönemde tekrar artmasını bekliyoruz. Yatırım alanında da Almanya en önemli ortaklarımızdan. Türkiye'de Alman sermayeli 7 bin 250 civarında firma faaliyet gösteriyor" dedi.

“GÜVEN, YERLEŞMEYE BAŞLADI”
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Merkel'in görüşmeleri başta olmak üzere bakanlıklar düzeyinde de ilişkilerin yeniden normalleşmesine yönelik önemli görüşmeler gerçekleştiğine de atıfta bulunan Büyükelçi Aydın, bu görüşmeler neticesinde son yıllarda yaşanan gerginliğin etkisinin azaldığını ve ilişkilerin canlandırılması için çabaların devam ettiğini dile getirdi.

RESEPSİYONDA YÖRESEL ÜRÜN
Toplantıda, Antalya Ticaret Borsası'nın düzenlediği ve önümüzdeki yıl yurtdışına açılması planlanan Yöresel Ürünler Fuarı da gündeme geldi. Almanya'da gıda ürünlerinde organik ve bio konularına da ağırlık verilmesi gerektiğine dikkat çeken Büyükelçi Aydın, Fransa'nın büyükelçilikte düzenlediği resepsiyonlarında her yıl belli bir bölgenin yöresel yiyecek-içecek ürünlerini getirdiğini, kıyafet ve müzikleriyle birlikte binlerce Almanın görmesinin sağlandığını belirterek, Cumhuriyet resepsiyonu gibi büyükelçilikte düzenlenen resepsiyonlarda Türkiye olarak benzer bir çalışma yapılabileceğini kaydetti.

ÜLKELER ARASINDAKİ İLİŞKİLER ELE ALINDI
Antalya heyetinin Berlin’deki ikinci durağı Alman Yakın ve Ortadoğu Birliği NUMOV oldu. Ziyarette Başkan Davut Çetin başkanlığındaki Antalyalı iş insanları ülkeler arasındaki ilişkilerle ilgili görüş alış verişinde bulundu. NUMOV Ceo’su Helen Rang ile Almanya eski Dışişleri Bakanı ve NUMOV İstişare Kurulu Üyesi Dr. Wolf- Ruthart Born Antalya heyetine iki ülke arasındaki ekonomik ve politik ilişkilerle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

TANITIM ÇALIŞMALARIYLA İLGİLİ BİLGİ ALDILAR
Heyetin son durağı ise başkent Berlin’in tanıtım faaliyetlerini yürüten VisitBerlin firması oldu. Genel Müdür Burkhard Kirker tarafından karşılanan heyete yapılan tanıtım çalışmalarıyla ilgili bilgiler verildi. 

Kaynak : İHA

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...