Antibiyotiklere teslim olduk

Türkiye'nin, 2000- 2015 yıllarında antibiyotik kullanım artış oranının en yüksek seviyedeki ülkeler arasında olduğu belirtildi.

Sağlık 30 Nisan 2018 16:49
Antibiyotiklere teslim olduk
-A +A

Türkiye'nin, 2000- 2015 yıllarında antibiyotik kullanım artış oranının en yüksek seviyedeki ülkeler arasında olduğu belirtildi.
Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Ata Nevzat Yalçın, hekimlerin akılcı antibiyotik kullanımı uygulamalarını hayata geçirmelerini, gerekli tüm tetkikleri yaptıktan sonra antibiyotik yazmaları konusunda daha hassas karar vermelerini önerdi. Prof. Dr. Yalçın, halkın ise antibiyotik kullanımına eğilimli olmamasını, hekimin önerisi dışında antibiyotikten uzak durmalarını tavsiye etti.

ANTİBİYOTİKSİZ YAPAMIYORUZ
Dünyada yapılan en kapsamlı ve son araştırmanın sonucunun, 2018 yılının Mart ayında yayımlandığını belirten Prof. Dr. Yalçın, elde edilen verileri paylaştı. Buna göre, Türkiye'de antibiyotik kullanımının hızla arttığının ve dünyada antibiyotiğin en çok kullanıldığı ülkelerden olunduğunun ortaya çıktığını kaydeden Prof. Dr. Yalçın, "Dünya çapında ekonomik politikalarla uğraşan ABD merkezli CDDEP adlı kuruluş tarafından gerçekleştirilen bu araştırmada, dünyada 2000-2015 yılları arasında antibiyotik kullanımının yüzde 65 oranında artış gösterdiği ortaya konmuştur."  DHA

Kaynak : DHA

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...