ANTALYA'NIN İLK ROKETİ 'ALYA' EYLÜLÜ BEKLİYOR

Akdeniz Üniversitesi'nden Gökçen Roket Takımı öğrencileri tarafından ATSO İnovasyon Merkezi'nde üretilecek Antalya'nın ilk roketi 'Alya', eylül ayında Tuz Gölü'nden gökyüzüne fırlatılacak

Güncel 13 Şubat 2019 16:02
ANTALYA'NIN İLK ROKETİ 'ALYA' EYLÜLÜ BEKLİYOR
-A +A

Akdeniz Üniversitesi'nden Gökçen Roket Takımı öğrencileri tarafından ATSO İnovasyon Merkezi'nde üretilecek Antalya'nın ilk roketi 'Alya', eylül ayında Tuz Gölü'nden gökyüzüne fırlatılacak.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, ATSO'nun ocak ayında hizmete açılan İnovasyon Merkezi'nde (İNOVATSO) Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) Antalya Temsilciliği üyesi basın mensuplarıyla bir araya geldi. Çetin, İNOVATSO, ATSO'nun Ziaat Bankası ile konut ve küçük otellerin renovasyonuna yönelik ucuz kredi çalışması, Antalya Kültür Sanat (AKS), Saklıkent'ten düzenlenen Kar-Sür-Yüz etkinliği ve ATSO'nun bu yıl içinde planladığı Ekonomi 4.0 Zirvesi konularında bilgi verdi. ATSO Başkanı Davut Çetin, İNOVATSO'nun kullanımı için sanayici, akademisyen ve öğrencilere de çağrıda bulundu.

ÜÇ ATÖLYEDE PROTOTİP ÖNCELİK
İNOVATSO'nun hayallerin ve fikirlerin prototipe döndüğü bir alan olduğunu belirten Çetin, “En önceliğimiz zaten prototip oluşturmak. Çünkü bugün sanayide de en büyük sıkıntılarımızdan biri prototip oluşturmak. Biz prototipleme amacıyla yola çıktık ve elektronik, yazılım ve mekanik üç atölyemiz var. Hepsinde de temel prototipleme için gerekli olan araçlar bulunuyor. Bundan sonraki süreçte tamamen kullanıcıların talepleriyle araç parkı genişleyecek. Burası temel gereksinim, bir prototip oluşturacağı yer" dedi.

24 SAAT AÇIK
İNOVATSO'nun 1 milyon liranın üzerinde bir yatırım olduğunu, ihtiyaç halinde gerekli malzemelerin alımının süreceğini açıklayan Davut Çetin, kısa sürede dört girişimci ve bir firma ile münferit kullanıcıların merkezi kullanmaya başladığını anlattı. Çok cüzi paralara abonelik sistemi uygulandığını da belirten Çetin, “Günlük 10 lira, aylık 20 lira, yıllık 120 lira. 24 saat açık ve özellikle yazılımcılar geceleri de çalışabiliyor. Aylık ve yıllık kullanıcılar bir kartla 24 saat kullanabiliyor. Geceleri sadece mekanik atölyesi kapalı oluyor, iş sağlığı güvenliği açısından. Üyeler etkinlik ve eğitimlerden ücretsiz yararlanabiliyor" dedi.

ALYA TUZ GÖLÜ'NDEN FIRLATILACAK

Öğrencilere malzeme desteği verdiklerini de açıklayan Çetin, İnovasyon Merkezi'nden yararlanılması için hem üniversite hem de sanayicilere yönelik tanıtım ve duyuru çalışmalarının sürdüğünü söyledi. Çetin, Akdeniz Üniversitesi Mühendislik Fakültesi'nden bir grup öğrencinin kurduğu Gökçen Roket Takımı'nın, İNOVATSO'daki altyapıyı da kullanarak İstanbul Teknofest kapsamında Antalya için bir roket hazırlığına başladıklarını duyurdu. Çetin, Antalya'nın ilk roketi olacak 'Alya'nın Tuz Gölü'nden fırlatılacağını dile getirdi.

AKS'YE 60 BİN ZİYARETÇİ
Açılışı Picasso sergisiyle yapılan AKS'de verimi bu yıl almaya başladıklarını belirten Çetin, “Antalya'da bir şey çok çabuk olmuyor. Sergiyi bugüne kadar 60 bin kişi gezdi, 4-5 bin kişi para ödedi. O halde bile bana kızıyorlar niye 7.5 lira diye. Sinema 20 liraya yakın. Geleceksin 3 saat Picasso, Andy Warhol'u gezeceksin, şimdiki portreler üniversite hocalarının söylediği portre ve otoportre konusunda ders verilebilecek kalitede bir sergi var şu an. Ama bunlar maalesef Antalya'da yeni yeni oturuyor. Pera bana 10 yıl dedi, bu kültür anca oluşur dedi. Picasso geldiğinde bile kimse inanmadı, bunlar gerçek mi, orijinal mi diye sordular. Malaga'daki doğduğu evden geldi" dedi.

KAR-SÜR-YÜZ EN İYİ ETKİNLİKTİ
Saklıkent'ten kayakla başlayıp, bisikletle sahile iniş ve Konyaaltı sahilinde yüzmeyle sona eren Beyazdan Maviye Kar-Yüz-Sür etkinliğinin bu zamana kadarki en iyi etkinlik olduğunu belirten Davut Çetin, “Çok etkilendim. Üç yıl boyunca ara ara konuştum, bu şehirde aynı anda hem kayak yapılabiliyor hem denize girilebiliyor diye. Yurtdışında da her seferinde anlattık ama hep lafta kaldı. Bunu görüntü olarak anlatabildiğimiz en iyi organizasyondu. Bu ilk denemeydi 20 takımla yaptık ve çoğu amatördü. Önümüzdeki yıl bunu triatlon gibi ayrı ayrı takım halinde uluslararasına açacağız. Drone görüntülerini aldık ve ITB Berlin, Moskova'ya giderken ikişer dakikalık tanıtım filmiyle bunu anlatacağız. Bir ileriki safhası da uluslararası ciddi bir organizasyon olacak" dedi.

"TANZİM SATIŞ UZUN SOLUKLU DEĞİL"
‘Ankara ve İstanbul’da başlatılan yaş meyve sebzede tanzim satış konusunda ne düşünüyorsunuz?’ sorusunu yanıtlayan Başkan Çetin, "Sürdürülebilir bir durum değil, her şeyden 65 tanzim satışla tüketimin ne kadarını karşılayabilirler? Ne kadar satarlarsa satsınlar Ankara ve İstanbul’un yüzde kaçını karşılayabilirler ki? Sadece psikolojik olarak birkaç günlüğüne fiyatı çekti gibi görünüyor ama bir süre sonra yine bu iş eski haline döner. Meyve sebze ürünlerinin paketleme kısmında bir bölümü zaten zayi oluyor" dedi.
Çetin, vatandaşın devamlı aynı fiyattan yaş meyve-sebze yemesini dengede tutacak bir sistemin olmadığını belirterek, "Tanzim Satış sürdürülebilir bir şey değil. Bir miktar belki sübvanse edilecektir. Fiyatlar burada arz-talep dengesine göre oluşuyor. Zaten genellikle bizim üretici neredeyse maliyetine hatta maliyetin altına satıyor" dedi.

Kaynak : Haber merkezi

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...