ANTALYA KADINLARIN 84’ÜNCÜ YIL COŞKUSU

KADINA SEÇME VE SEÇİLME HAKKININ VERİLMESİ

Güncel 5 Aralık 2018 15:39
ANTALYA KADINLARIN 84’ÜNCÜ YIL COŞKUSU
-A +A

Türk Kadınlar Birliği, Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Antalya Şubesi ve Cumhuriyetçi Kadınlar Derneği Antalya Şubesi üyeleri kadına seçme ve seçilme hakkının verilişinin 84'üncü yılını Cumhuriyet Meydanı'na çelenk koyarak kutladı.

Kadına Seçme ve Seçilme Hakkı'nın verilişinin 84’üncü yılı Antalya'da çeşitli etkinliklerle kutlandı. Sabah saatlerinde Türk Kadınlar Birliği tarafından Antalya Müzesi önünden Cumhuriyet Meydanı'na yapılması planlanan yürüyüş olumsuz hava şartları nedeniyle iptal edildi. Yürüyüşün iptal edilmesinin ardından Türk Kadınlar Birliği üyeleri, Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Antalya Şubesi üyeleri, Cumhuriyetçi Kadınlar Derneği Antalya Şubesi üyeleri ve çok sayıda kadın Cumhuriyet Meydanı’na çelenk sunarak Kadına Seçme ve Seçilme Hakkı'nın verilişinin 84’üncü yılını kutladı.

SEBEP YASAL DAYANAKLARIN EKSİKLİĞİ

Buradaki kutlamada konuşan Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Antalya Şube Başkanı Ayla Yüksel, 1924 Tevhid-i Tedrisat Kanunu, 1926 Türk Medeni Kanunu ve 1930 yılında kadınların belediye seçimlerine katılmalarıyla ilgili kanunun hayata geçirilmesinin Türk kadını adına çok anlamlı ve zor bir süreç olduğunu belirtti. Yüksel, "Kadınlarımızın bugün için beklenilen oranda siyasal yaşamın içinde yer almamaları, siyasetin kadını dışlaması ve artık zorunluluk haline gelen yasal dayanakların eksikliğinden kaynaklanmaktadır" dedi.

SİYASETTE KADIN

Türk Kadınlar Birliği Genel Başkanı Av. Sema Kendirci Uğurman ise Sosyal ve siyasal yaşamın içinde haklarının bilincinde kadınlar olarak üstlerine düşen sorumluluğun gereğini korkmadan yerine getireceklerini belirterek, "1935'te 18 kadın vekil ile başlayan süreç, 1987'de 6 vekile kadar düşmüştür. Bugün ise 103 kadın vekille parlamentoda meclisin sadece yüzde 17'si oranından kadınlar temsiliyet hakkına sahiptir. Yerel yönetimlerde ise bu rakam, belediye başkanlıklarında yüzde 3, meclis üyeliklerinden ise yüze 10'dur. Türkiye Cumhuriyeti’nin demokratik, laik, sosyal hukuk devleti ilkelerine sahip çıkarak, her türlü demokratik mücadelenin içinde ve önderi olacağız" ifadelerini kullandı.

Kaynak : Yıldız ÇİÇEK, Fotoğraf: Serçin ÇILDIR

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...