Antalya'da ceviz üretimi arttı

Antalya İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Özen, Antalya'da ceviz üretiminin arttığına işaret ederek 11 bin 981 ton rekolte hedeflediklerini söyledi

Ekonomi 9 Nisan 2019 17:16
Antalya'da ceviz üretimi arttı
-A +A

Antalya İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Özen, Antalya'da ceviz üretiminin arttığına işaret ederek 11 bin 981 ton rekolte hedeflediklerini söyledi.
 
İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Özen, yaptığı açıklamada, Antalya'da ceviz üretiminin her geçen yıl artış gösterdiğini söyledi. Zengin bir enerji kaynağı olan cevizin optimum sağlık için gerekli besleyici mineral, antioksidan ve vitamin içerdiğine değinen Özen, "Düzenli olarak ceviz tüketilmesi, LDL'nin (kötü kolesterol) düşmesine yardımcı olur ve HDL'yi (iyi kolesterol) artırır. Cevizde bulunan omega-3 yağ asitleri koroner arter hastalığını azaltır ve sağlıklı kan lipidprofilini destekler. Bu nedenle tüketilmesi gereklidir" dedi. Son yıllarda Antalya'da ceviz üretiminin hızlı bir artış gösterdiğine işaret eden Mustafa Özen, şunları kaydetti: "2004'de 2 bin 750 dekar alanda 3 bin 756 ton üretim yapılırken, 2018 yılında 17 bin 960 dekarda yüzde 170 artışla 6 bin 396 tona ulaşmıştır. 2018 yılında ilimizde 244 bin 526 meyve veren, 101 bin 546 meyve verme yaşına gelmemiş ağaç mevcut olup bu ağaçlarda meyve veren yaşa gelince ortalama üretimimiz 11 bin 981 tona ulaşacaktır" dedi. Alanya, Elmalı, Akseki başta olmak üzere tüm ilçelerimizde yaygınlaştığını vurgulayan Mustafa Özen, Antalya'nın sahip olduğu iklim ve coğrafi koşullar itibarıyla oldukça geniş yelpazede tarımsal ürün yetiştirilmesine uygun bir bölge olduğunu ifade etti. 

Kaynak : DHA

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...