Antalya’da ‘kara’ yas

SOMA FACİASININ YILDÖNÜMÜ UNUTULMADI

Güncel 15 Mayıs 2019 16:20
Antalya’da ‘kara’ yas
-A +A

Türkiye tarihinin en büyük maden kazası olan 301 işçinin yaşamını yitirdiği Soma faciası, 5’inci yılında Antalya’da unutulmadı. KESK, DİSK, TMMOB ve TTB tarafından anma töreni düzenlendi.

Manisa'nın Soma ilçesinde yaşanan maden faciasında hayatını kaybeden 301 madenci, facianın 5'inci yıl dönümünde Antalya’da anıldı. DİSK Antalya Bölge Temsilciliği, KESK Antalya Şubeler Platformu, TMMOB Antalya İl Koordinasyon Kurulu ve TTB Antalya Tabip Odası’nın çağrısı ile Kale Kapısı Meydanı Attalos Heykeli önünde toplanarak basın açıklaması düzenlendi.

“HATA DEĞİL KASITTIR”
Grup adına basına açıklama yapan DİSK şube sekreteri Vedat Küçük, facianın ardından geçen 5 yılda acıların hafiflemesi bir yana, yaraları daha da kanatan gelişmeler yaşandığını söyledi. Küçük, şöyle konuştu:

“Bu göçük, hukuki bir göçüktür, politik bir göçüktür, ekonomik bir göçüktür, ahlaki bir göçüktür. Ülkemizde hukukun çöküşü Soma davasıyla bir kez daha gözler önüne serilmiştir. Davayı Soma’dan kaçıran, katliamda sorumluluğu bulunanları yargılama konusu yapmayan, maden patronu ve yöneticilerini “olası kasıt” üzerinden değil; “bilinçli taksir” ile cezalandırarak adeta ödüllendiren yargı sistemi, bir işçi için 5 gün hapis yatmayı yeterli görmüş; ülkemizde hukukun geldiği noktayı bir kez daha gözler önüne sermiştir. Başından beri madenlerde gerekli denetimi yapmayanlar hesap vermemiştir. Yıllık üretim planının üç katı üretim yapmak için işçileri zorlamak hata değil kasıttır. Soma katliamını unutmamak hepimizin görevidir" diye konuştu.


Kaynak : Serçin ÇILDIR

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...