ANTALYA BAROSU’NDAN ‘23 HAZİRAN’ HAMLESİ

AVUKATLARDAN DEMOKRASİ VE DAYANIŞMA NÖBETİ

Güncel 15 Mayıs 2019 16:29
ANTALYA BAROSU’NDAN ‘23 HAZİRAN’ HAMLESİ
-A +A

İstanbul'da 23 Haziran'da tekrarlanacak seçimlerde sandık güvenliğinin sağlanması için Antalya Barosu'na bağlı gönüllü avukatlar da görev alacak. Baro Başkanı Polat Balkan, “23 Haziran’da halkın iradesinin sandıklara güvenli bir şekilde yansıması için sandıklara sahip çıkacağız” dedi.

'DEMOKRASİ İÇİN DAYANIŞMA NÖBETİ
İstanbul Barosu, Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanlığı seçimini iptal etmesi ve Ekrem İmamoğlu’nun mazbatasının geri alınması sonrası 23 Haziran’da yenilenecek seçimle ilgili açıklama yaptı. Baro, 23 Haziran’da seçim güvenliği için görevde olacaklarını ifade ederek “Her sandıkta bir avukatımızla demokrasiden yana nöbetteyiz” ifadeleri kullandı.

ANTALYA BAROSU’NDAN İSTANBUL ÇIKARMASI
YSK, İstanbul seçimlerine ilişkin iptal kararının ardından siyasi partilerin yanı sıra meslek örgütleri de harekete geçti. Antalya Barosu tarafından alınan karara göre, 23 Haziran seçimleri için İstanbul Barosu tarafından kurulacak ‘Seçim Koordinasyon Merkezi’nde Antalya Barosu’na bağlı gönüllü avukatlar da seçimin güvenli geçmesi adına çalışacak. Baro Başkanı Polat Balkan, 23 Haziran’da halkın iradesinin sandıklara güvenli bir şekilde yansıması için sandıklara sahip çıkacaklarını söyledi

“YSK, HALKIN İRADESİNE DARBE YAPTI”

YSK’nın kararının hukuken anlamsız, değersiz, gayri meşru ve yok hükmünde olduğunu belirten Başkan Balkan şöyle konuştu:
“YSK bu kararı ile halkın iradesine ve demokrasiye darbe yapmıştır. Bu hukuksuzluğa asla geçit verilmemeli. Biz de Antalya barosu olarak, İstanbul Barosundaki demokrasi ve dayanışma nöbetine destek verdik, halkımızın iradesine, hukuka ve adalete sahip çıkmak için buraya geldik. Antalya barosu olarak kararımızı ortaya koyduk. Halkın iradesi üzerinde hiçbir güç tanımadığımızı her koşulda, demokrasiden taraf olduğumuzu belirten bir açıklama yaptık. Askıda cüppe eylemi başlattık. Bütün avukat arkadaşlar, 23 Haziran’a kadar cüppelerini balkonlara asıyorlar. 23 Haziran’da da hepimiz İstanbul’da olacağız. Halkın iradesinin sandıklara güvenli bir şekilde yansıması için sandıklara sahip çıkacağız”

BALKAN’DAN AVUKATLARA ÇAĞRI
“Sandığa sahip çıkmak tüm vatandaşların hem borcu hem de görevi. Seçim günü yaşanacak olumsuzluklarda görev alma noktasında seçim mevzuatının varlığı çok daha anlamlı ve kıymetli oluyor. Genellikle hukuki tartışma çerçevesinde yürüyen itirazlar söz konusu oluyor. Herkesin de bu yasaları ayrıntılı olarak bilme imkanı olmadığından dolayı avukatların varlığının çok büyük anlamı var. Biz o sebeple tüm Türkiye’deki avukatlara çağrı yapıyoruz. İstanbul’daki seçimlerde tüm sandıklara sahip çıkılması ve görev alınması gerekiyor. Antalya Barosu başkanı olarak Antalyalı meslektaşlarıma bizlerle beraber 23 Haziran’da İstanbul’da görev alma çağrımı bir kez daha ifade etmek istiyorum.”

Kaynak : Faruk ÇELİK

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...