Antalya Barosu'ndan “10 Aralık” açıklaması

Antalya Barosu 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü nedeniyle bir açıklama yayımladı. Açıklamada "İnsan hakları, demokrasinin ve hukuk devletinin DNA'sıdır" denildi

Güncel 10 Aralık 2018 15:04
Antalya Barosu'ndan “10 Aralık” açıklaması
-A +A

Antalya Barosu 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü nedeniyle bir açıklama yayımladı. Açıklamada "İnsan hakları, demokrasinin ve hukuk devletinin DNA'sıdır" denildi.

10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü nedeniyle Antalya Barosu Başkanlığı tarafından bir açıklama yayımlandı. 10 Aralık 1948'de Birleşmiş Milletler (BM) tarafından kabul edilen İnsan Hakları Evrensel Bildirisi'nin o günden buyana, insan hak ve özgürlükleri için mücadele edenlere ilham kaynağı oduğu belirtildi. İnsan hakları sorununun, İnsan Hakları Evrensel Bildirisi ile birlikte herkesin ve her devletin sorunu olmaya başladığının altının çizildiği açıklamanın devamında "İnsanlık ailesinin, genel olarak dünyada, özel olarak da ülkemizdeki insan hakları sorununa gerekli ve kalıcı çözümler ürettiği söylenemez. İnsan hak ve özgürlüklerini korumak ve geliştirmek için düzenlenen anayasal ve yasal mekanizmalar, ne yazık ki, hak ve özgürlüklere müdahale aracı olarak kullanılıyor. İnsan hak ve özgürlüklerini korumak ve geliştirmekle görevli ve sorumlu olanlar, ne yazık ki, hak ve özgürlükleri daraltıyor, kısıtlıyor. Bağlı olunan uluslararası sözleşmeler bir yana, kendi koyduğu kuralları bile yok sayan anlayış, hukuku baskı, korkutma ve yıldırma aracı olarak kullanılıyor, değersizleştiriyor. Hukuk, hukuk dışılıkla şekilleniyor ve çaresiz bırakılıyor. Bizler durumu ve yaşananları kanıksamayacağız. Biliyoruz ki, insan hakları, demokrasinin ve hukuk devletinin DNA'sıdır. Hukuk bozulursa her şey bozulur; hukuk sona ererse her şey sona erer!" ifadelerine yer verildi.

Kaynak : Serçin ÇILDIR

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...