ANSİAD’dan aile şirketleri zirvesi

Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği (ANSİAD) 2018 faaliyet yılı 5’inci Olağan Toplantısı Akra Hotel’de gerçekleştirildi. Toplantıda, aile şirketlerinin sürdürülebilir olabilmesinin ipuçları verildi.

Ekonomi 14 Mart 2018 16:51
ANSİAD’dan aile şirketleri zirvesi
-A +A

Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği (ANSİAD) 2018 faaliyet yılı 5’inci Olağan Toplantısı Akra Hotel’de gerçekleştirildi. Toplantıda, aile şirketlerinin sürdürülebilir olabilmesinin ipuçları verildi.

TAİDER Aile İşletmeleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Öğücü, kurumsallaşmanın önemine dikkat çekerek, “Bir aile şirketi sadece maddi sermaye değildir. Sosyal entelektüel sermaye de çok önemli. Bu nesilden nesile aktarılıyor” dedi. Şirketlerin kendi ihtiyaçlarına göre yapılanmaya gitmesi gerektiğinin altını çizen Öğücü, “Stratejik olarak günün sonunda nereye varmak istediğiniz çok önemli. 1990’lar başında KALDER Derneği olarak bir kalite derneği ortaya çıktı. O zaman herkes dudak büktü. Ama bugün dünyadaki ekonomik ve finansal sınırların kalktığı bir ortamda artık ihracat yapmak istiyorsanız mutlaka bir kalite belgeniz olması gerekiyor. Kurumsallaşma bence budur” diye konuştu.

KURUMSALLAŞMA BİR ARAÇ

TAİDER Geçmiş Dönem Yönetim Kurulu Başkanı Sumer Tömek Bayındır, kurumsallaşma kavramının kendisi için tek bir kelime ile ifade edilebileceğini belirterek, “Kurumsallaşmayı anlatmak gerekirse aklıma gelen ilk kavram amaç değil araç olduğudur. Kesinlikle çok değerli bir araç” diye konuştu. TAİDER Aile İşletmeleri Derneği’nin en büyük misyonu aile şirketlerinin sürdürülebilirliğine farkındalık yaratmak olduğunu belirten Bayındır, “Hep söylediğimiz şey, ‘sistemli olmak’. Bir sistem olduğumuzda bir aslında gitmek istediğimiz yere gidebiliyoruz. Bu nedenle de bir araç olduğunu söyleyebilirim. Gerekliliği konusu çok net. Bu araca binmeden ileriye gidemiyoruz. Şirket olarak, aile olarak, ülke olarak emelimiz neyse kurumsallaşmak zorundayız” ifadelerini kullandı.

‘ŞEFFAFLIK VE DÜRÜSTLÜK’
TAİDER Denetim Kurulu Üyesi ve ANSİAD Üyesi Atıl Pekşen, kurumsallaşmaya ilgili Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD)’nün ‘kurumsal yönetim ilkeleri’ raporuna değindi. Pekşen, “Kurumsal yönetim ilkeleri denilen bir kavram var. Bunu OECD çalışıyor ve bu konudaki raporunu dünyada OECD yayınlıyor. Yani her ülkeyi inceliyor, Türkiye’de kurumsal yönetim nasıl uygulanıyor, Avrupa’da, Amerika’da nasıl uygulanıyor. Bunun doğru uygulamalarını da her sene bir kitap halinde yayımlıyor” diye konuştu.

Toplantı sonunda, ANSİAD Başkanı Sadi Kan ve Toplantı Başkanı Mehmet Semih Söylemez’in, Aydın Öğücü, Sumer Tömek Bayındır ve Atıl Pekşen’e günün anısına plaket takdimi ve Öğücü’nün Başkan Sadi Kan’a Ege Orman Ürünleri’nden oluşan hediye paketini takdimiyle sona erdi. 
 

Kaynak : Haber merkezi

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...