ANLATMASI ZOR TEDAVİSİ KOLAY

BU HASTALIK, HER ÜÇ KADINDAN BİRİNDE GÖRÜLÜYOR…

Sağlık 18 Haziran 2018 18:45
ANLATMASI ZOR TEDAVİSİ KOLAY
-A +A

Memorial Antalya Hastanesi Üroloji Bölümü'nden Op. Dr. Egemen İşgören, böbreklerdeki kanın temizlenmesinden sonra atıkları içeren idrarın, idrar torbasında toplanması sonucunda mesanede meydana getirmesiyle oluşan sistit hastalığının her üç kadından birinde görüldüğünü söyledi.

KADINLARIN SİNSİ DÜŞMANI 'SİSTİT'
Memorial Antalya Hastanesi Üroloji Bölümü'nden Op. Dr. Egemen İşgören, her üç kadında birinde 'sistit' sorunu görüldüğünü kaydetti. 'Sistit'in yaşam konforunu düşüren en önemli sağlık sorunları arasında yer aldığına değinen Dr. İşgören, idrar yolu enfeksiyonu olarak da bilinen durumun sıklıkla tekrarladığında, bazen ciddi hastalıkların da habercisi olabildiğini kaydetti. Sistitten korunmak için gerekli önlemleri almanın yanı sıra hastanın tedavisinin de doğru planlanmasının büyük önem taşıdığına işaret eden Op. Dr. Egemen İşgören, sistit belirtileri ve tedavisi ile sistitten doğal korunma yöntemleri hakkında bilgi verdi.

SİSTİT OLUŞUMUNDA ÇEVRESEL FAKTÖRLER ETKİLİ
Sistiti, böbreklerdeki kanın temizlenmesinden sonra atıkları içeren idrarın, bir depo görevi gören idrar torbasında toplanması sonucunda, mesanede meydana getirdiği hasar olarak tanımlayan Op. Dr. İşgören, "Sıklıkla enfeksiyonlara bağlı gelişen iltihapla ortaya çıkar. Bakteriyel, viral ve mantar enfeksiyonları, cinsel yolla bulaşan hastalıklar sistite neden olabilmektedir. Direkt olarak etkisi bulunmasa da tatil döneminde havuza, denize girmek, soğukta kalmak, uzun süre ıslak mayo ile kalmak da sistitin oluşması için kolaylaştırıcı faktörlerdir" dedi.

SENEDE ÜÇTEN FAZLA OLUYORSA
Op. Dr. Egemen İşgören, ilk 24 saat içinde idrar yaparken yanma ve sık çıkma gibi şikayetlerin tamamen geçmediği ya da idrar yaparken zorlanma, idrarın kanlı gelmesi, kasık ve bel ağrısı, akıntı, idrar tutamama, ateşlenme, halsizlik gibi şikayetlerin idrar yollarında ciddi enfeksiyona işaret ettiğini kaydetti. Bu durumda mutlaka bir uzmana başvurulması gerektiğini anlatan Op. Dr. İşgören, "Erişkin bir kadında sistit bir yıl içerisinde 3 kez ve daha sık oluyorsa, altta yatan başka nedenlerin de araştırılması gerekir" dedi.

ANTİBİYOTİK TETİKLEYİCİ NEDEN
Sistit tanısının basit bir idrar tahliliyle konulabildiğine vurgulayan Op. Dr. İşgören, şunları kaydetti:
"Özellikle sık tekrarlayan sistitlerde, mikrobun cinsinin saptanabilmesi ve buna uygun antibiyotiğin seçilebilmesi için idrar kültürü yapılması önemlidir. Sistit tedavisinde kontrolsüz antibiyotik kullanılması, hem ilacın yan etkilerine, hem de bakterilerde direnç gelişimine ve kronikleşen enfeksiyonlara yol açabilir. Komplike olan idrar yolları enfeksiyonlarında ise daha uzun süreli tedavi, sadece enfeksiyonu ortadan kaldırmak için değil aynı zamanda altta yatan nedeni de belirlemek için gereklidir. " 

Kaynak : DHA

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...