Anadolu’da tasavvuf kültürünün başlangıcı

Deneme türü yazıları ve şâirliğiyle de tanınan Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız, Antalya Mevlevîhânesi İrfan Meclisi’nde edebiyat ve hayat üzerine gerçekleştirdiği söyleşisinde, Anadolu’da İslâm’ın tasavvufî yorum ve edebiyatla öğretildiğini ve yayıldığını söyledi

Kültür-Sanat 11 Aralık 2018 16:57
Anadolu’da tasavvuf kültürünün başlangıcı
-A +A

Deneme türü yazıları ve şâirliğiyle de tanınan Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız, Antalya Mevlevîhânesi İrfan Meclisi’nde edebiyat ve hayat üzerine gerçekleştirdiği söyleşisinde, Anadolu’da İslâm’ın tasavvufî yorum ve edebiyatla öğretildiğini ve yayıldığını söyledi.

Tasavvuf ve edebiyata dair pek çok unsurun Anadolu halkının gündelik hayatta kullandığı dile ve deyimlere kadar yerleştiğine dikkat çeken Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız, bunlarla ilgili örnekler verdi.

TASAVVUFUN ANADOLU'YA GİRİŞİ
Selçuklular ve Osmanlılar zamanında dönemin şartları gereği okuryazarlık oranının düşük olduğunu vurgulayan Yıldız, şöyle konuştu:
“Fakat o dönemin medreselerinde ve tekkelerinde eğitim alarak yetişen büyük şahsiyetlerden her biri birer ekol, yani okul konumundadır ve halk üzerinde ilim ve irfan bakımından çok etkili olmuşlardır. Ahmed-i Yesevî’den başlamak üzere Hz. Mevlânâ, Yunus Emre, Seyyid Nesîmî, Kadı Burhaneddin, Niyâzî-i Mısrî gibi öncü kişiler hep birer okuldur, mekteptir. Türklerin hakim olduğu bütün coğrafyada halk, dinini, İslâm’ını, kitabını, Kur’ân’ını, Allah’ını, Peygamberini hep bu yüksek şahsiyetlerin tasavvufî yaşantılarından ve edebî ürünlerinden öğrenmiştir.”

MEVLEVÎHÂNEDE DUYGU SELİ
Şiir dalında birincilik ödülü bulunan, toplam beş şiir kitabı ile deneme ve araştırma türünde yirmiden fazla esere imza atan ve şiirlerinden bir kısmı bestelenen Prof. Dr. Alim Yıldız, söyleşinin sonunda kendi yazdığı “Kar Yağıyor” adlı şiirini okuyarak Mevlevîhânenin ruhuna uygun unutulmaz duygusal anların yaşanmasına da vesile oldu. 

Kaynak : Haber Merkezi

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...