Amcasının böbreği hayatını kurtardı

Marmaris'te oturan nefrotik sendrom (FGSG) hastası Asya Demir (9), amcası Kadir Demir'in böbreğiyle hayata tutundu. Evine dönmeden önce hastanede son kontrollerini yaptıran Asya, artık 'Böbüşüm' diye hitap ettiği amcasını görüntülü arayarak sağlık durumuyla ilgili bilgi verdi

Güncel 3 Aralık 2018 15:52
Amcasının böbreği hayatını kurtardı
-A +A

Marmaris'te oturan nefrotik sendrom (FGSG) hastası Asya Demir (9), amcası Kadir Demir'in böbreğiyle hayata tutundu. Evine dönmeden önce hastanede son kontrollerini yaptıran Asya, artık 'Böbüşüm' diye hitap ettiği amcasını görüntülü arayarak sağlık durumuyla ilgili bilgi verdi.

MedicalPark Antalya Hastane Kompleksi'nde, amcası Kadir Demir'in böbreğiyle yaşama tutunan Asya Demir, hastalığı boyunca yaşadıklarını anlatırken hayata yeniden merhaba dediği için çok mutlu olduğu belirtti. Hastalığı süresince çok sevdiği halde havuza giremediğini, istediklerini yiyemediğini söyleyen Asya, “Bazen istediklerimi yiyordum ama sonra çok pişman oluyordum. Çünkü her yerim şişiyordu. Yediğime pişman oluyordum. Açıkçası bir çok şeyi yapamıyordum" dedi.
Okula da düzenli devam edemediğini anlatan Asya, “Çünkü pazartesi günleri hep kontrolüm oluyordu. Marmaris'ten Muğla'ya gitmek zorundaydık. Hep derslerden geri kaldım" diye konuştu. Nakilden sonra kendini iyi hissettiğini söyleyen Asya, “Şimdi hayatımda hiç olmadığım kadar mutluyum. Artık okuluma düzenli gideceğim. İstediğim her şeyi yapabileceğim. Çok mutluyum" ifadelerini kullandı.

'BÖBÜŞÜM NAPIYORSUN?'

Hastaneden çıkmadan önce Marmaris'e dönen amcası Kadir Demir'i görüntülü arayan küçük Asya'nın, amcasının sesini duyunca ilk cümlesi "Alo böbüşüm, napıyorsun?" oldu. Amcasının “İyiyim böbüşüm dükkana doğru gidiyorum" cevabından sonra hastanede tahlillerinin yapıldığını, sonuçları beklediğini anlatan Asya, “Bugün daha iyi uyandım böbüşüm, gelince görüşürüz" karşılığını verdi.

'AMCA BİZİM KAHRAMANIMIZ'
Emlak danışmanı baba Okan Demir (38) ise 2 yıldır Asya'nın hastalığıyla mücadele ettiklerini anlattı. Tedavilerde ilerleme kaydedilemeyince Asya'nın nakil aşamasına geldiğini belirten Demir, “Şu anda çok mutluyuz. Sorunu ortadan kalktı. Amcası bizim kahramanımız. Ona çok teşekkür ediyoruz. Bir insanın sağlığına vesile olmak kadar güzel bir şey yok bu dünyada. Herkes ailesine, yakınlarına sahip çıksın" ifadelerini kullandı.

DOKTORUNU ZİYARET ETTİ

Asya'nın ameliyatını gerçekleştiren MedicalPark Antalya Hastane Kompleksi Organ Nakli Bölüm Başkanı Prof.Dr. Alper Demirbaş, kendisini odasında ziyaret eden Asya ile bir süre sohbet ederken, onu sevip öpmeyi de ihmal etmedi. Asya'nın ameliyatının çok başarılı geçtiğini belirten Prof.Dr. Demirbaş, “Şimdi gayet iyi. Böbrek fonksiyonları gayet normal" dedi.
Canlıdan organ bağışının önemini vurgulayan Prof.Dr. Demirbaş, “Asya gibi birçok çocuk, pek çok yetişkin var organ bekleyen. Onların organ nakli ihtiyacını kadavradan bağışla karşılamamız mümkün değil. Ailesinde böbrek ya da karaciğer nakli bekleyen bireyler varsa, aileler bir kere daha düşünsün" ifadelerini kullandı. 

Kaynak : DHA

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...