AKÜLÜ FAYTONLA ‘İŞKENCEYE SON’

BÜYÜKŞEHİR MECLİSİNDEN DEVRİM GİBİ KARAR

Güncel 9 Kasım 2018 18:13
AKÜLÜ FAYTONLA ‘İŞKENCEYE SON’
-A +A

Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Kalekapısı'nda hizmet veren faytonların kaldırılacağını söyledi. Türel, "Antalya halkının önerileri ve düşünceleri çerçevesinde akülü fayton teminine kadar buradaki kardeşlerimizi de mağdur etmeden fayton uygulamasına son vereceğiz" dedi.

Büyükşehir Belediyesi'nin Kasım ayı devam meclisini Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel yönetti. Mecliste 14 gündem maddesi görüşüldü. Gündemde yer alan maddeler ile ilgili konuların dışındaki hususlarda Meclis üyelerinin sorularını cevaplayan Başkan Menderes Türel, son günlerde basında sıkça yer alan Sayıştay Raporları ile ilgili açıklamalarda bulundu. Sayıştay sorgularının kesin, nihai rapor gibi yansıtılmasının doğru olmadığını söyleyen Başkan Türel, raporların meclise getirilme zorunluluğunu hatırlatarak, “O sorguları internet sitesinden alarak hukuksuz bir işlem olduğunu iddia etmek abesle iştigaldir” dedi.

RAPORLAR ARALIK AYINDA MECLİSE GELECEK

Sayıştay Raporunda sorulan sorular hakkında da açıklamalarda bulunan Başkan Türel,
“ Bu sorgu raporlarını bazıları nihai raporlarmış gibi konuşuyor. Bunu bütün belediyeler için yapıyorlar. Kamuoyunda da fevkalade yanlış bir izlenim oluşturuyorlar. Her belediyeye olduğu gibi bize sorulmuş bir sürü soru var. Hepsinin cevaplarını vermişiz. Hepsine tek tek cevap vermişiz. Bize gelen nihai rapor da Sayıştay’dan 12 Ekim 2018’de gelmiş. Bunu da Aralık ayında biliyorsunuz meclise getirme zorunluluğumuz çerçevesinde getireceğiz” diye konuştu.

Balbey Mahallesi'ndeki düzenleme konusundaki bir gündem maddesi görüşülürken Menderes Türel, Antalya'da sıkça tartışılan konular arasında yer alan Kalekapısı'ndaki faytonlarla ilgili açıklama yaptı. Türel, "Ben Antalya'nın aynı zamanda turizm çeşitliliğine katkı sağlayan faytonlarımızın turizme hizmet vermesi açısından sosyal bir yaraya sebebiyet vermeyecek şekilde bir düzenlemeye gidilmesi için bir yıldır çalışıyorum. 17 fayton ve bunları çalıştıran gariban kardeşlerimiz var. Bunlar evine ekmek götürmek için gayret ediyor. Biz bunlara atlar olmadan bir araç teminine gidelim ve bu kardeşlerimizi de mağdur etmeyelim diye uğraştık ama Türkiye'de buna benzer akülü fayton üreten bir tek firma var. Fiyatı araba fiyatından iki misli daha yüksek. Biz belediye olarak, uygun bir fiyat olsaydı, verelim çalıştırsınlar diyecektik ama bu ciddi bir bütçe gerektiriyor" diye konuştu.

AKÜLÜ FAYTONLAR GELECEK
Akülü faytonları belediyenin üretmesi konusunda çalışma yaptıklarını anlatan Türel, bu anlamda da iyi bir netice alamadıklarını kaydetti. Türel, "Dün akşam itibarıyla kararımızı verdik. Burada çalışan kardeşlerimizi sosyal bir mağduriyet içerisine sokmadan sorunu çözeceğiz. Faytoncu kardeşlerimizi sokakta bırakmayacak şekilde, ileride akülü fayton üretimi konusunda bir merhale alabilirsek o vakte kadar bu faytonların Antalya'da hizmet vermesine gerek bir hayvansever, gerekse çevre etkileşimi açısından kaldırmayı planlıyoruz. Antalya halkının önerileri ve düşünceleri çerçevesinde akülü fayton teminine kadar buradaki kardeşlerimizi de mağdur etmeden fayton uygulamasına son vereceğiz" dedi.
CHP'li Reşat Oktay ise faytonların kaldırılmasına karşı çıktı. Oktay, "Akülü faytona katılmıyorum. Yeni bir düzenleme yapılması taraftarıyım ama kaldırılmasına karşıyım. Kestirip atmak yerine yeni bir proje geliştirelim" ifadelerini kullandı. 
 

Kaynak : DHA, Haber merkezi

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...