AKS'de 'Köy Enstitüleri' sergisi

'Düşünen Tohum Konuşan Toprak: Cumhuriyet'in Köy Enstitüleri-Aksu Köy Enstitüsü (1940-1954)' sergisi 21 Nisan'dan Antalya Kültür Sanat'ta (AKS) ziyaret açılıyor.

Güncel 17 Nisan 2018 18:36
AKS'de 'Köy Enstitüleri' sergisi
-A +A

'Düşünen Tohum Konuşan Toprak: Cumhuriyet'in Köy Enstitüleri-Aksu Köy Enstitüsü (1940-1954)' sergisi 21 Nisan'dan Antalya Kültür Sanat'ta (AKS) ziyaret açılıyor.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) ve ATSO Eğitim, Araştırma, Kültür Vakfı Başkanı Davut Çetin, AKS'nin yeni sergisinin Türkiye Cumhuriyeti'nin eğitim, kültür ve aydınlanma tarihinde önemli bir yer tutan 'Köy Enstitüleri' temasıyla açılacağını kaydetti. Başkan Çetin, 'Düşünen Tohum Konuşan Toprak: Cumhuriyet'in Köy Enstitüleri-Aksu Köy Enstitüsü (1940-1954)' serginin Köy Enstitülerini genel olarak irdelerken Antalya Aksu Köy Enstitüsü'nün özel olarak mercek altına alacak" dedi.

21 KÖY ENSTİTÜSÜ KURULDU

Başkan Davut Çetin sergiyle ilgili şu bilgileri verdi:
"Genç Türkiye Cumhuriyeti 1930'larda, 40 bin köyün 31 bininde okulun olmadığı, erkeklerin yüzde 76, kadınların yüzde 92'sinin okuma yazma bilmediği bir ortamda müthiş bir eğitim seferberliğine girişti. Bu seferberliğin en büyük ayağı köy enstitüleriydi. 1940-1954 yılları arasında ülkenin dört bir yanında 21 köy enstitüsü kuruldu. Köylerden toplanan çocuklar bu okullarda "iş için eğitim-iş içinde eğitim" prensibiyle eğitildi ve öğretmen olarak köylere gönderildi. Duvarcılıktan dokumacılığa, arıcılıktan balıkçılığa, fizikten edebiyata, müziğe, resme, tiyatroya, pek çok konuda bilgi sahibi olan bu öğretmenler ülkenin her yerinde genç Cumhuriyet'in yeni insanını yetiştirmek için çalıştı."

SERGİ 5 AĞUSTOS'A KADAR AÇIK

Davut Çetin, tüm dünyaya örnek gösterilen ve Türkiye'nin gelişiminde büyük pay sahibi olan köy enstitülerinin hikâyesini gözlemlemek isteyen herkesi sergiyi ziyaret etmeye davet etti.

AKS'de 21 Nisan'da açılacak 'Düşünen Tohum Konuşan Toprak: Cumhuriyet'in Köy Enstitüleri-Aksu Köy Enstitüsü (1940-1954)' sergisi 5 Ağustos 2018 tarihine kadar açık kalacak. 

Kaynak : DHA

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...