Ailelere kızamık aşısı uyarısı

Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) kızamık vakasının Avrupa'da üç katına çıktığını duyurmasıyla, uzmanlardan ailelere çocuklarına kızamık aşısı yaptırmaları konusunda uyarı geldi

Sağlık 25 Nisan 2019 17:10
Ailelere kızamık aşısı uyarısı
-A +A

Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) kızamık vakasının Avrupa'da üç katına çıktığını duyurmasıyla, uzmanlardan ailelere çocuklarına kızamık aşısı yaptırmaları konusunda uyarı geldi.

Medical Park Antalya Hastanesi'nde Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ünsal Oktay, DSÖ verilerine göre Türkiye ve Rusya'nın da aralarında olduğu 53 ülkeyi kapsayan Avrupa ülkelerinde kızamık vakalarının son 10 yılın en yüksek seviyesine çıktığını söyledi. Verilere göre son bir yılda hasta oranlarının 3 katına çıktığının tespit edildiğini belirten Dr. Oktay, aileleri kızamık aşısı yaptırması konusunda uyardı.
Dr. Oktay, kızamığın özellikle ilkbahar ve kış sonu döneminde yüksek ateşle ortaya çıktığını, döküntülerle karakterize bulaşıcı bir hastalık olduğunu söyledi. Bulaşmanın genellikle ağız ve burun boşluğundaki solunumla olduğunu anlatan Dr. Ünsal Oktay, kızamık virüslerinin havada 2 saate kadar canlı kaldığını, bu yüzden okul, kreş gibi toplu yaşam alanlarındaki çocukların risk altında olduğunu vurguladı. Kızamıktan korunmanın aslında çok basit olduğunu anlatan Dr. Ünsal Oktay, özellikle bebeklerin 12'nci ayında kızamık, kabakulak, kızamıkçık gibi 3 aşının bir anda yapılabildiğini anlattı.

'KIZAMIK ÖNLENEBİLEN BİR HASTALIKTIR'
Kızamık aşısının tek doz yapılmadığını belirten Dr. Oktay, “12 ayda bir doz, ilkokul birinci sınıf döneminde yani 5-6 yaş grubunda ikinci dozu yapılıyor. Yaklaşık yüzde 99'larda bağışıklık düzeyi bırakıyor. Bu yüzden kızamık önlenebilir bir hastalıktır ve aşı yaptırma dışında da yapabileceğimiz herhangi bir şey yoktur. Onun için her çocuğun aşılanması gerekiyor. Ayrıca kızamık geçiren kişilerin, hastalığa ömür boyu bağışıklığı vardır" dedi. Kızamık geçiren çocukların hijyen sağlığına dikkat etmesi gerektiğini vurgulayan Dr. Ünsal Oktay, ellerin sık sık yıkanıp, ağza ve göze götürülmemesi gerektiğini, 2-3 gün toplu yaşam alanlarından uzak tutulması gerektiğini söyledi. 

Kaynak : DHA

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...