Aile hekimleri dertli

Antalya Aile Hekimleri Derneği (ANTAHED) Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Tayyar Asrık, aile hekimlerinin yaşadığı sorunları anlattı.

Güncel 8 Nisan 2019 17:01
Aile hekimleri dertli
-A +A

Antalya Aile Hekimleri Derneği (ANTAHED) Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Tayyar Asrık, aile hekimlerinin yaşadığı sorunları anlattı.
    
ANTAHED Başkanı Dr. Tayyar Asrık, aile hekimliği sisteminin 2005 yılında Düzce’de pilot olarak başladıktan sonra 2010 yılında tüm Türkiye'de uygulamaya geçtiğini hatırlattı. Başkan Asrık, “Bugüne kadar özellikle aşılama ve anne-bebek sağlığındaki başarılar başta olmak üzere olumlu gelişmelerle beraber bir o kadar da olumsuz yönleri ortaya çıkmıştır. Konunun üç tarafı vardır 1. çalışanlar, 2. hizmet alanlar 3. finanse ve idare edenler. Maalesef biz çalışanlar açısından zaman içinde olumsuzluklar daha belirgin hale gelmiştir. Bu olumsuzluklar aile hekimleri açısından hak kayıpları ve angarya artışıyla beraber reel anlamda gelir kayıpları ile devam etmektedir” dedi.
 
NÜFUS VE MAAŞ DENGESİZLİĞİ
Başlangıçta aile hekimi başına düşen nüfusun ortalama 4000 kişi şeklinde planlandığını hatırlatan Asrık, “Maaş ödeme üst sınırı da 4000 olarak belirlenmiştir. Ancak bu sayı zaman içersinde azaltılmalıydı ve nüfus azalmasıyla birlikte azalan maaşların telafi edilmesi gerekliydi. Ne yazık ki böyle olmadı. Yeni birimler açılarak nüfuslar 3000’lere doğru inerken maaşlar da düşmeye başladı. Yeni birimler plansız ve programsız bir şekilde açılarak nüfus ve maaş dengesizlikleri yaratılmıştır. Sıfır nüfuslu ve binası olmayan sanal birimler açılarak aile hekimleri ASM açmak, bina kiralayıp, içini kullanılır hale getirmek için yüklü tutarlar harcamak zorunda kalmışlardır. Üstelik bu birimler sıfır nüfusla başladığı için kayıtlı kişi sayılarını arttırmak için birbirleri ile rekabet etmek zorunda kalmışlardır” diye konuştu.
 
AİLE HEKİMLERİ STOPAJ ÖDÜYOR
 ‘Kamu binalarında çalışan aile hekimlerinden hem yüksek kira bedelleri talep edilmiş hem de bina sahibi olarak Sağlık Müdürlüğü bu binaların tadilatını ve bakımını yapmamıştır’ diyen Asrık, “Bunları yapmak, içinde çalışan aile hekimlerine kalmıştır. Özel ASM’lerde çalışan aile hekimleri ise çok yüksek kira bedellerine ilaveten stopaj ödemek zorunda kalmışlardır. Birçok ilde 2019 itibariyle yüzde 46’lara varan kira artışı gündeme gelmiştir. Asgari ücrete yüzde 26 zam yapılmış olup birçok ASM’de asgari ücretli personel çalıştırılmaktadır. Bu giderlerin karşılanması için verilen cari ödemelere yapılan artış ise, yüzde 10’dur. Aile hekimlerinin çalışan haklarına ters bir şekilde ücretli izin hakkı yoktur. Bir aile hekimi izne ayrılırken yerine bakacak bir aile hekimi bulamazsa izinde geçen süreler maaşından kesilmektedir. Yerine bir aile hekimi bulursa maaşından kesilmiyor ancak yerine bakan hekime hiç bir ödeme yapılmıyor. Özellikle tek birim olarak çalışan aile hekimleri neredeyse izin kullanamamaktadır” dedi.
 
GEREKLİ GEREKSİZ SAĞLIK RAPORU
İş yerlerinde çalışan işçilerin sağlıkla ilgili sorunlarının çözümü için aile hekimlerinin adres gösterildiğini aktaran Asrık, “İş yeri hekimliği diye ayrı bir kavram vardır ve çalışanların sağlıkla ilgili sorunları bu bağlamda çözümlenmelidir. 6331 sayılı bir iş sağlığı yasası çıkarılmış olup ancak bu yasa bir türlü uygulanmamıştır. Daha doğrusu uygulamaktan kaçınılmıştır. Bu nedenle iş yerlerinde çalışan işçilerin sağlıkla ilgili sorunlarının çözümü için aile hekimleri adres gösterilmiştir. İşe giriş raporlarının düzenlenmesi kesinlikle iş yeri hekimlerinin görevidir. İşletmeler ya iş yeri hekimi çalıştırmak zorundadır ya da iş yeri hekimliği hizmeti almalıdır. Bunun da çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığı tarafından denetlenmesi esastır. Bütün bunlar yerine getirilmediği için çalışanların işe giriş raporları aile hekimlerine yıkılmak istenmiştir. Sağlık raporları konusu bir türlü çözüme kavuşturulamamıştır. Yaklaşık 280 çeşit sağlık raporu çeşidi listelenmiştir. Bu inanılmaz bir sayıdır. Gerekli gereksiz her şey için sağlık raporu istenmektedir. Üstelik bu raporları isteyenlerin hiç bir mantıklı gerekçesi yoktur. Olması gereken, sağlık bakanlığının rapor formatlarını ve kriterlerini belirlemesi ve bunların dışında sağlık raporu çeşidi olmamasıdır. Ancak sağlık bakanlığı bu konuda bir türlü gerekli adımları atmamıştır. Bunun sonucunda aile hekimleri daima hastayla karşı karşıya kalmıştır. Okul sağlığı taramalarının ilçe sağlık merkezleri tarafından yapılması gerekirken bu iş de aile hekimlerine yıkılmıştır” dedi.
 
GÜVENLİ ORTAMLARDA ÇALIŞMAK İSTİYORUZ
Aile hekimliği sistemindeki lojistik hizmetlerin kanun eliyle Sağlık Müdürlüğüne verildiğini hatırlatan Asrık, “Ancak bu hizmetlerin bir kısmı personel ya da araç yokluğu gibi nedenlerle yerine getirilmemektedir. İş yine biz aile hekimlerine kalmaktadır. ASM’lerde aşıları sakladığımız aşı dolaplarının korunması ve takibi bizlerin üzerindedir. Hatta 7/24 aşı dolabı nöbeti olarak tanımlanmıştır. Gece, gündüz, hafta içi, hafta sonu, bayram, seyran dinlemeden sorumlu olduğumuz söylemekte. Ancak bu angarya görev için izin kullanma veya herhangi bir ödeme söz konusu değildir. Aşılar elimizde olmayan nedenlerle kullanılamaz duruma geldiğinde ücretleri biz aile hekimlerine ödetilmektedir. Sağlıkta şiddet tüm sağlık çalışanlarının sorunu olmakla birlikte bugün 26 bin aile hekimini tedirgin ve mutsuz eden en önemli sorunlarımızdan biridir. Bizler güvenli ortamlarda çalışmak istiyoruz. Sürekli saldırı tehdidi altında çalışmamız hem bizim sağlığımızı bozmakta hem de sağlık hizmeti vermemize engel olmaktadır. Aslında bu sorunun çözümü de basittir. Etkin bir sağlıkta şiddet yasası çıkarılmalıdır. Son zamanlarda mecliste kabul edilen adı '' sağlıkta şiddet yasası'' olan ama kesinlikle sağlıkta şiddeti çözmeyecek bir girişimdir. Bu yasanın geri çekilerek yeniden düzenlenmesi şarttır. Biz aile hekimlerinin bu konuda çalışmaları mevcuttur ve bizler bu konuda katkı sunmaya hazırız. Aile hekimliği uygulamasında sorumluluk sadece aile hekimlerine verilmiştir. Hastalara sorumluluk yüklenmemiştir. Bebeğin aşısını aile yaptırmak istemezse aile üzerinde hiç bir yaptırım yoktur. Ancak aile hekimi sorumlu tutulup ceza verilebilmektedir” diyerek yaşanılan sıkıntıları anlattı.

Kaynak : Murat ESENTEKİN

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...