Adım adım hedefe

“BU YIL 30 MİLYON TURİST BANDINI AŞARIZ”

Ekonomi 5 Ekim 2017 14:50
Adım adım hedefe
-A +A

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, "Bu yıl 30 milyon turist bandını tekrar aşarız' diye düşünüyoruz. Kişi başı gelirlerde bu yıl büyük artış olmasını beklemek mümkün değil ama toplam turizm gelirinde önemli bir katkı olacak" dedi.
TÜROFED Başkanı Osman Ayık, turizm sektörü açısından 2015 ve 2016'daki sıkıntıların ardından 2017'nin çıkış yılı olduğunu söyledi.

SEVİNDİREN ARTIŞ
Bu yıl  sonu itibariyle kıyı bölgelerinde ciddi hareketlilik olduğunu vurgulayan Osman Ayık, "Önemli artışlar var, başta Antalya olmak üzere ki Antalya'daki artış rakamları da ciddi sayılara ulaştı. Antalya 10 milyon turist rakamını telaffuz eder hale geldi. Sadece artış oranları açısından bakıldığında İstanbul'da da bir düzelme söz konusu ama İstanbul'da hala yüzde 10'lar seviyesinde giden bir artışla seyrediyor rakamlar" diye konuştu.

RUSYA'DAN HAREKETLİLİK BEKLENTİSİ
Rusya Federasyonu'ndan gelen ziyaretçi sayılarının 2014 rakamlarına doğru gittiğini, ekim, kasım ve aralık aylarında bu temponun devam etmesini beklediklerini kaydeden Osman Ayık, “Rusya Federasyonu'ndan ülkemize yoğun hareketlilik bekliyorum. Kasım ayında özellikle Antalya ve diğer kıyı bölgelerimizde Muğla Fethiye ve Marmaris bölgesinde de iyi geçer. Oralara da ciddi bir hareketliliğin olmasını bekliyorum” dedi.

“30 MİLYON BANDINI AŞARIZ”
Avrupa pazarında da yavaş yavaş Türkiye'ye dönüş beklediklerine işaret eden Osman Ayık, şöyle devam etti:
"Normal kış dönemindeki misafirlerimizi önümüzdeki günlerde getirebilirsek Avrupa'dan, Rusya Federasyonu, Bağımsız Devletler Topluluğu ve Ortadoğu'dan gelecek misafirlerle bunu desteklersek, kıyı bölgelerimiz önümüzdeki dönem yoğun bir misafir trafiğiyle karşı karşıya kalabilir. Zaten İstanbul'u biliyorsunuz, kış aylarında İstanbul'a eğilim başka şekilde gerçekleşir ve orada da bir yoğunluk bugünlerde olur. Dolayısıyla 2017 yılı aslında bizim beklentilerimiz çerçevesinde gelişebilir. 30 milyon bandını 2017 yılında tekrardan aşarız diye düşünüyoruz. Tabi burada önemli olan noktalardan biri bunların gelirlere yansıması. Kişi başı gelirlerde bu yıl büyük artış olmasını beklemek mümkün değil ama toplam turizm gelirinde önemli bir katkı olacak. Çünkü sayılarda ciddi bir artış bekliyoruz bu sene. Dolayısıyla toplam turizm gelirinde önemli bir sıçrama olabilir ama bunun kişi başı gelirlere yansıması, birkaç yıl sonra, fiyatların tekrardan eski seviyelerine gelmesiyle ancak mümkün."
Şu an net rakamlar açıklanmamakla birlikte, yıl başından bu yana Türkiye'ye gelen turist sayısı 24 milyona yakın bulunuyor. 

Kaynak : DHA

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...