ACININ KALBİ SREBRENİTSA​

UNUTULAN ACI TEKRARLANIR: UNUTMA, UNUTTURMA…

Güncel 12 Temmuz 2018 16:00
ACININ KALBİ SREBRENİTSA​
-A +A

Bosna Savaşı esnasında Sırpların en az 8 binden fazla Müslüman Boşnak erkeği katletmesinin ardından 23 yıl geçti. Halen yaklaşık iki bin katliam kurbanının kayıp olduğu bu büyük trajedi sadece Bosna Hersek'in değil tüm insanlığın adalet arayışının sembolü haline geldi.

Bosna Savaşı sırasında 8 binden fazla Boşnak sivilin Sırp askerler tarafından katledildiği Srebrenitsa Katliamı, üzerinden 23 yıl geçmesine rağmen hala yakın tarihin utanç tablolarından biri olarak tazeliğini koruyor. 11 Temmuz 1995'te başlayan ve en az 8 binden fazla Boşnak sivilin Ratko Mladic emrindeki Sırp askerler tarafından katledildiği Srebrenitsa "2. Dünya Savaşı'ndan sonra Avrupa'daki en büyük katliam" olarak nitelendiriliyor. Halen yaklaşık iki bin katliam kurbanının kayıp olduğu bu büyük trajedi yalnızca Bosna Hersek'te değil, tüm dünyada acının ve adalet arayışının sembolü haline geldi

SREBRENİTSA, 23 YILDIR YÜREKLERDE
Bosna’da Srebrenitsa’da 1995 yılında tüm dünyanın gözü önünde bir halkın yok edildiğini belirten Memur Sen ve Eğitim Bir Sen Antalya Şube Başkanı Mustafa Çoban, 2.Dünya Savaşı’ndan sonra Avrupa’nın gördüğü en vahşi katliam olan Srebrenitsa Katliamı’nda hayatını kaybeden tüm Boşnak Müslümanlara Allah’tan rahmet diledi. Çoban, “Kim uygularsa uygulasın, kim mağdur edilirse edilsin zalimin ve mazlumun adını, adresini sormadan, kayıtsız koşulsuz insan hakları ve özgürlüklerin savunucusu olarak, herkes sussa bile biz susmayacağız. Sendika olarak bu zulüm günlerini unutturmaya çalıştıklarından daha fazla hatırlayacak ve hatırlatacağız” diye haykırdı.

İNSANLIK VİCDANI KATLEDİLDİ

Birleşmiş Milletlerin ‘Güvenli’ ilan ettiği bölgeye sığınmış silahsız, çaresiz 8 binden fazla Boşnak Müslümanın 23 yıl önce 11 Temmuz 1995’te dünyanın gözü önünde katledildiğini belirten Başkan Çoban, katliamın sorumlusu öldürülenlerin cesetleri tanınmasın diye parçalatarak toplu mezarlara gömdüren Bosna Kasabı Ratko Mladiç’in Lahey’de Savaş Suçları Mahkemesi’nde müebbet hapse mahkum edildiğini, katliamın üzerinden 11 yıl geçmiş olmasına karşın hakkında hüküm verilmeyen başsorumlulardan Slobodan Miloseviç’in ise 2006’da hayatını kaybettiğini dile getirdi.

BOSNA DİRENİŞİ VE İZZET BEGOVİÇ
Srebrenitsa Soykırımı'nın yakın tarihin en utanç verici vahşeti olduğunu belirten Mustafa Çoban, “Aliya İzzet Begoviç önderliğinde direnen Boşnak Müslümanları yok etmeyi amaçlayan kalleş, karanlık, kirli planlara alet ve aracılık eden uluslararası kurum ve kuruluşlar, insanlığın güven duygusunu, iğrenç bir istismarla kötüye kullanmıştır. BM, o günden bu yana dünya güvenliğinin teminatı olma vasfını kaybetmiştir. Gazze’den Arakan’a özellikle Müslümanları hedef alan zulüm ve katliamlara sistematik destek vermeyi adeta politika haline getirmiş gözüken BM, bu haliyle bir sorun teşkil etmektedir” diye konuştu.

ÖLDÜREN ONLAR KORKULAN BİZLER

Katliamlar üzerinden medeniyetin seyir grafiğini çıkarmak isteyenlerin sadece son yüz veya iki yüz yıla bakmalarının yeterli olacağını belirten Mustafa Çoban, “Bugüne kadar mağdur ve maktullerin çoğu Müslüman olan katliamların hemen hepsi batılı devletler eliyle yapılmıştır. Onlar nedense hem öldürüyor, hem suçluyorlar. Hem öldürüyor hem mağdur rolü oynuyorlar. Bizler ise hem öldürülüyoruz hem suçlanıyoruz! Emperyalizmin askerleri, siyasi gücü kullanarak,  güdümlü medyanın desteğini alarak yaptığı saptırma ve karartmayla; öldürdükleri insanları suçlu ve katliamcı, katilleri masum ve medenî göstermeye çalışıyorlar. Öldüren onlar korkulan bizler oluyoruz” 

Kaynak : Yıldız Çiçek, Serçin Çıldır

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...