100'LER YİNE GÜLMEDİ

EĞİTİM BİR SEN ANTALYA İCRAAT BEKLİYOR

Eğitim 17 Aralık 2018 15:17
100'LER YİNE GÜLMEDİ
-A +A

Eğitim Bir Sen Antalya Şube Başkanı Mustafa Çoban, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı 100 günlük eylem planının eğitimi ilgilendiren konularını değerlendirdi. Çoban, 24 Haziran seçimleri öncesinde vaat edilen 3600 ek göstergeye dair taleplerinde ısrarlı olduklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı 100 günlük eylem planının eğitimle ilgili kısımlarını değerlendiren Eğitim Bir Sen Antalya Şube Başkanı Mustafa Çoban, tekli eğitime geçilmesi, seyyar anaokulu, kalkınmada öncelikli illerde açılacak kütüphaneler ve ortaöğretime geçiş sisteminin sadeleştirilmesine yönelik planları olumlu bulduklarını, ancak 3600 ek göstergeye dair taleplerinden vazgeçmediklerini söyledi.

ÜCRET ARTIŞI YERİNE KADRO VERİLSİN
 Çoban, 100 günlük icraat programında yer alan öğretmenlere ek gösterge artışının tüm kamu personeline uygulanması, ayrıca ek ders ücretlerinde artış yapılması yerine ücretli öğretmenlere kadro verilmesinin daha doğru bir adım olacağını söyledi. Önceki dönemde verilen taahhütlere ilaveten yeni taahhütler verilmesinin kamu görevlilerini endişelendirdiğini aktaran Çoban, ek gösterge artışının sadece öğretmenlerle sınırlı tutulmaması, tüm kamu görevlilerini kapsayacak şekilde düzenlenmesi, kısmi zamanlı çalışan öğretmenlere de ücret artışı yerine kadro verilmesi gerektiğini söyledi.

‘SOSYAL HAK SORUNUNA ÇÖZÜM OLMAYACAK’
Bunun yanısıra ek ders ücreti karşılığında görevlendirilenlerin ek ders ücretlerinin yüzde 100 artırılmasının, ücretli öğretmenlere az da olsa bir katkı sağlayacağını vurgulayan Başkan Çoban asıl sorunun ders ücreti miktarı değil, kadro sorunu olduğunu hatırlattı.  Çoban, “Ek ders ücreti karşılığı kısmi zamanlı olarak çalışan öğretmenlerin, gerçekte düzenli eğitim-öğretim hizmetini yerine getirdiği, kadrolu öğretmenlerle aynı işi yaptığı, ancak asgari ücretin dahi altında bir aylık ücrete mahkûm oldukları, sosyal güvenlik haklarına kavuşamadıkları, izin gibi temel sosyal haklardan mahrum bulundukları gerçeği unutulmamalıdır. Ek ders ücretlerindeki yüzde 100’lük bir artış, bu öğretmenlerin yetersiz ücret, eksik sosyal güvenlik ve sahip olmadıkları sosyal hak sorunlarına çözüm olamayacaktır” dedi.

‘VİZYON PLANI İLE TUTARLI DEĞİL’
Eğitim kurumlarının fiziki, donanım ve teknik kapasiteleri ile işlevselliklerinin daha nitelikli hali getirilmesi taahhütlerinin yerinde olduğunu belirten Çoban, diğer icraatlarla ilgili eylem adımlarının kendileriyle istişare edilerek netleştirilmesi gerektiğini vurguladı. Çoban, açıklanan taahhütlerin 2023 Eğitim Vizyon planı ile tutarlılık içermediği, rastgele seçildiği izlenimi verdiğini aktardı
Mustafa Çoban, kamu görevlilerinin maaşlarının eridiğine dikkat çekerek, “Kamu görevlilerinin enflasyona ezdirilmemesi konusunda özen gösterilmelidir. Sözleşmeli istihdam fayda değil zarar, huzur değil sıkıntı, kalite değil kaos üretiyor. Eş ile iş arasında tercihte bulunma mecburiyetini beraberinde getiren bu istihdam türü tarihte kalmıştı. Bırakalım tarihte kalsın” dedi.

Kaynak : Yıldız ÇİÇEK

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...