10 yıldır adalet arıyorlar

Antalya'da, 2010'da yasa dışı gösterilerde bulunup, '2 araca taş ve molotof atmak'la suçlanan 23 sanık, çeşitli cezalara mahkum edildi. Yargıtay, bazıları 5 yıla kadar cezaevinde kalan sanıklardan 21'inin olaylarla ilgisi olmadığı gerekçesiyle beraatine hükmetti.

Güncel 12 Temmuz 2019 14:59
10 yıldır adalet arıyorlar
-A +A

Antalya'da, 2010'da yasa dışı gösterilerde bulunup, '2 araca taş ve molotof atmak'la suçlanan 23 sanık, çeşitli cezalara mahkum edildi. Yargıtay, bazıları 5 yıla kadar cezaevinde kalan sanıklardan 21'inin olaylarla ilgisi olmadığı gerekçesiyle beraatine hükmetti.

Kepez ilçesinde, 2010 yılında, yasa dışı gösterilerin failleri olarak tutuklanan ve yıllarca cezaevinde kalan 21 sanık, üzerlerine atılı suçları işledikleri sabit görülmeyerek, Yargıtay tarafından beraat ettirildi. Yargıtay, bozma ilamında, sanıkların olay tarihinde çekilmiş, karşılaştırmaya elverişli fotoğraf ve görüntüleri ile olay tutanağı ve olay yerinde güvenlik güçlerince çekilmiş fotoğraf ve görüntülerin TRT uzmanlarına incelettirilmesi sonucu düzenlenen bilirkişi raporunda, sanıkların olaylara katıldığına dair tespit yapılamadığına vurgu yapıldı. Sanıkların olaylara katıldığının bilirkişilerce tespit edilememiş olması ve suçu kabul etmemiş olmasına göre, üzerlerine atılı suçları işledikleri sabit görülmeyerek, beraatlerine karar verildiği belirtildi.

'YAŞADIĞIM HİÇBİR ŞEYİN MADDİ VE MANEVİ KARŞILIĞI YOK'
Hakkında 2010 yılında soruşturma açıldığını anlatan Berivan Yıldırım ise "Bir gün çalıştığım iş yerine gelen polisler, herhangi bir tebligatta bulunmadan, 'Hapis cezan var' diyerek, cezaevine gönderdi. Yargılama sonunda 28 yıl hapis cezası verildi. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne gittik. 2 yıl cezaevinde kaldıktan sonra karar Yargıtay'da bozuldu. Tahliye olduktan sonra yargılama 5 yıl daha sürdü ve sonunda beraat ettim. Yaşadığım hiçbir şeyin maddi ve manevi karşılığı yok. Sonuçta insan hayatından alınan bir süre var. İnsanların yaşadıklarını karşılamayacak şekilde, dalga geçer gibi sonuçlar çıkıyor. Cezaevinde 2 yıl kaldıktan sonra 'Pardon, bir yanlışlık olmuş' demeleri, insana eşeğini kaybettirip, buldurmak gibi bir şey. Sadece ben olsam neyse ama çevremdeki herkes yaşadıklarımdan etkilendi. Şu an yaşattıklarının karşılığını vermeye çalışıyorlar ama onu da dalga geçer gibi yapıyorlar" diye konuştu. 

Kaynak : DHA

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...