'Zorunlu din dersi' protestosu

Antalya’da bazı sivil toplum kuruluşları (STK), Hacı Bektaşi Veli Derneği ve VAKFI öncülüğünde sessiz oturma eylemi yaparak, demokratik, laik, bilimsel ve parasız eğitim taleplerini dile getirdi.

Eğitim 19 Eylül 2018 15:16
'Zorunlu din dersi' protestosu
-A +A

Antalya’da bazı sivil toplum kuruluşları (STK), Hacı Bektaşi Veli Derneği ve VAKFI öncülüğünde sessiz oturma eylemi yaparak, demokratik, laik, bilimsel ve parasız eğitim taleplerini dile getirdi.

Attalos Meydanı'nda bir araya gelen STK temsilcileri, yeni eğitim-öğretim yılına yönelik taleplerini açıkladı. Alevi Bektaşi Federasyonu, Hacı Bektaşi Veli Anadolu Kültür Vakfı, Alevi Dernekler Federasyonu, Alevi Vakıflar Federasyonu, Pir Sultan Abdal kültür Dernekleri ve Alevi Kültür Dernekleri düzenledikleri basın açıklaması ile zorunlu din dersini protesto etti. Ağızlarını bantlayarak oturma eylemi yapan Alevi derneklerinin temsilcileri daha sonra basın açıklamasını okudu.

STK'lar adına basın açıklamasını Alevi Kültür Dernekleri Yönetim Kurulu Üyesi Ali Aktaş yaptı. "Yüzyıllardır Alevi inancı çeşitli yöntemlerle yok edilmeye, olmazsa dönüştürülmeye, asimile edilmeye çalışılmaktadır" diyen Aktaş, şunları kaydetti:

ALEVİLER MÜFREDATTAN MEMNUN DEĞİL
"Alevi çocuklarına zorunlu din dersi okutulması da bu yöntemin bir devamıdır. Türkiye'de örgün eğitim kurumlarında Alevilik yok sayılmakta, Alevilerin bu konuda yargıda hak arama mücadelesi sonuçsuz kalmaktadır. AİHM'in aldığı kararlar ise uygulanmamakla birlikte 'yapıyormuş' gibi göstererek, Alevilik-Bektaşilik sanki bir kültür ve folklorik bir dinsel unsur gibi müfredatta yer bulmaktadır. Bunun yanı sıra çocuklarımıza Sünni inancın ibadetleri uygulamalı olarak öğretilmekte, bunları öğrenmesi zorunlu tutulmakta, çocuklarımız inançları nedeniyle derslerde aşağılanmaktadır. Alevilik hem itikadi olarak hem yorum olarak kendine özgü, Batıni görüşleri olan müstakil bir inançtır. Alevilik'te ibadet biçimi diğer inançlardan farklıdır. İbadetimiz cemdir, ibadethanemiz de cemevidir. Bağlama Alevilik'te kutsal sazdır. Deyiş ve nefesler Hak kelamıdır. Hak için semah döneriz ve rızalık önemlidir. Alevilik, müfredatta devletin uygun gördüğü şekliyle yer almaktadır. Devlet eliyle üretilmiş bir Alevilik, Alevilik değildir. Bu şekliyle bir asimilasyon belgesidir."

Kaynak : Serçin ÇILDIR, Fotoğraf: Yıldız ÇİÇEK

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...