'YAŞAM VADİSİ' GELİYOR

ANTALYA'NIN EN BÜYÜK DOĞAL GÖLÜ KIRKGÖZ’E, VİZYON PROJE

Güncel 21 Şubat 2018 16:37
'YAŞAM VADİSİ' GELİYOR
-A +A

Döşemealtı Belediyesi, Antalya'nın en büyük doğal gölü Kırkgöz ve çevresi için planlama ve uygulama yetkisi aldı.

Döşemealtı Belediyesi, yaklaşık 3.5 yıl süren çalışma sonunda ilçe sınırları içerisinde yer alan Kırkgöz ve çevresi için planlama ve uygulama yetkisi aldı. 17 farklı kurum ile Çevre ve Toprak Koruma Kurulu'ndan olumlu görüş alınan Antalya'nın içme suyu deposu Kırkgöz Gölü'nde uygulanacak rekreasyon projesinin nazım ve koruma amaçlı imar planları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylandı.
Alanda uygulanacak koruma amaçlı imar planı, bugüne kadar toplanmış en kapsamlı olumlu görüş raporuyla dikkati çekiyor. Döşemealtı Belediyesi tarafından hayata geçirilecek 500 bin metrekarelik Doğal Yaşam Vadisi Projesi'nde 300 bin metrekare yeşil alan yer alacak.

VİZYON PROJE
Döşemealtı Belediye Başkanı Turgay Genç yaptığı açıklamada, Döşemealtı'nın tarihi zenginliklerinin yanında doğal güzellikleriyle de Antalya'nın en özel bölgelerinden biri olarak ön plana çıkmaya başladığını söyledi. Bölgede yer alan Antalya'nın içme suyu deposu Kırkgöz Gölü'nün bu doğal güzellikler arasında yer aldığına değinen Başkan genç, yıllarca ilgisizlikten ve bakımsızlıktan atıl duruma düşen Kırkgöz Gölü ve çevresinin yeniden hayat bulacağını kaydetti. Başkan Turgay Genç, Kırkgöz Gölü ve çevresinin yetkisini alabilmek için yaklaşık 3.5 yıldır çaba gösterdiklerini belirtti.

BAKANLIK ONAYLADI

Turgay Genç, 3.5 yılın sonunda 1/5000 ölçekli nazım ve 1/1000 ölçekli koruma amaçlı imar planlarının Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 15 Ocak'ta onaylandığını, askı sürecinin ardından Kırkgöz Gölü'nü koruyacak projenin başlayacağını vurguladı.

300 BİN METREKARE YEŞİL ALAN
Projede 300 bin metrekare yeşil alan oluşturulması kararlaştırıldı. Projede yer alan bu yeşil alan miktarı da tek başına Döşemealtı Belediyesi sınırları içinde kişi başına düşen yeşil alan miktarını 5 metrekare artacak. Projede Çevre Sorunları Müzesi ve günübirlik tesis yer alıyor. Bu tesislerle ilgili yapılaşma mevcut yapıların restoresiyle oluşturulacak ve göle olumsuz bir etki yaratmayacak.

BİSİKLET VE YÜRÜYÜŞ YOLLARI
Proje alanında kalan 72 bin 400 metrelik özel mülkiyet kamulaştırılıp yeşil alana dönüştürülecek. Projede 2 bin 200 metre bisiklet yolu ile vatandaşların göldeki endemik bitki örtüsü ve göçmen kuşları gözlemeyebilmesi için 9 bin metre ahşap yürüyüş yolu planlandı. Ayrıca göl içerisinde sandal, kano gibi motorsuz araçlarla gezi yapılabilecek. Proje alanında 150 araç kapasiteli 3 otopark ve 5 otobüs parkı da yer alıyor. 

Kaynak : DHA

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Konseyden deprem uyarısı

Konseyden deprem uyarısı

18:00 13 Aralık 2018
Kahreden intihar

Kahreden intihar

10:35 13 Aralık 2018
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...