'Tavşan yüreği' zeytini tescillendi

Türk Patent ve Marka Kurumu'nca (TÜRKPATENT), Türkiye'nin yöresel lezzetlerinden üç ürünün daha coğrafi işaret tescili yapıldı. Bu ürünler arasında, Antalya'ya özgü tavşan yüreği zeytini de bulunuyor. Tavşan yüreğinin AB tescili için başvuru da yapılacak

Güncel 20 Eylül 2018 17:32
'Tavşan yüreği' zeytini tescillendi
-A +A

Türk Patent ve Marka Kurumu'nca (TÜRKPATENT), Türkiye'nin yöresel lezzetlerinden üç ürünün daha coğrafi işaret tescili yapıldı. Bu ürünler arasında, Antalya'ya özgü tavşan yüreği zeytini de bulunuyor. Tavşan yüreğinin AB tescili için başvuru da yapılacak.

Antalya Ticaret Borsası'nın (ATB) bu yıl dokuzuncusunu düzenleyeceği Yöresel Ürünler Fuarı (YÖREX) ile birlikte önemi artan yöresel ürünlerin coğrafi işaret tesciliyle koruma altına alınması ve ekonomik değerinin artırılması yönünde TÜRKPATENT'e son yıllarda ciddi sayıda başvuru yapıldı. Türkiye genelinde 2 bin 500-3 bin civarında coğrafi işaret alabilecek ürün sayısı belirlendi. Her yıl Anadolu'nun dört bir köşesinden YÖREX'e gelen bu ürünler daha çok tanınmaya başladı.

COĞRAFİ İŞARETLİ ÜRÜN 377'YE YÜKSELDİ
Bir dönem onlu rakamlarla ifade edilen coğrafi işaretli ürün sayısı, bu farkındalıkla birlikte 377'ye yükseldi. Başvuru aşamasında incelemesi devam eden 400'ün üzerinde de ürün bulunuyor. TÜRKPATENT'in 17 Eylül 2018 tarihli 37 sayılı Resmi Coğrafi İşaret ve Geleneksel Ürün Adı Bülteni'nde üç yöresel ürünün daha coğrafi işaret tescili aldığı duyuruldu. Coğrafi işaret tescili alan yeni ürünler Antalya tavşan yüreği zeytini, Tonya tereyağı ve Iğdır kayısısı oldu. Ayrıca Van otlu peyniri ile Sivas bıçağı için yapılan başvurular da kabul edilerek, inceleme süreci başlatıldı.

ANTALYA'DA TESCİLLİ ÜRÜN 6'YA YÜKSELDİ
Tavşan yüreği zeytiniyle Antalya'nın coğrafi işaret tescili alan ürün sayısı 6'ya çıktı. Daha önce Döşemealtı el halısı, Finike portakalı, Antalya piyazı, Korkuteli karyağdı armudu, Alanya yenidünyası coğrafi işaret almıştı. Başvuru aşamasında ise Alanya avokadosu, Alanya azmanı, Manavgat susamı, Ernez çam balı ve Alanya gülüklü (hülüklü) çorba bulunuyor.

SIRADA AB TESCİLİ VAR
Antalya tavşan yüreği zeytiniyle ilgili AR-GE çalışmalarının 2013 yılında başladığını açıklayan ATB Başkanı Ali Çandır, TÜRKPATENT tarafından yöresel ürünlerin bir koruma kalkanı ve zırhı olan coğrafi işaretle tescil edildiğini söyledi. Çandır, “Amacımız yöresel ürünlerin üretici ve tüketici nezdinde güvenilirliğini artıran bu işaretle üreticilere daha fazla gelir elde edilmesini sağlarken, tüketicilere yerinde üretildiğine dair garanti sağlamaktadır. Bundan sonraki hedeflerimiz arasında ise zeytinin AB tescili ve zeytinyağına coğrafi işaret kazandırmak olacak" dedi. 

Kaynak : DHA

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...