‘Tarihi geçikmişlikten kurtulmalıyız’

Aydınlar Ocağı'nin geleneksel olara yaptığı sohbet toplantılarının bu haftaki konuğu Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi ve Türkiye Gazetesi köşe yazarı Prof. Dr. Muharrem Kılıç oldu. Kılıç, “Kültür ve medeniyette ilerleyebilmemiz için, tarihi geçikmişlikten kurtulmalıyız” dedi.

Güncel 22 Mayıs 2016 18:53
‘Tarihi geçikmişlikten kurtulmalıyız’
-A +A

  Aydınlar Ocağı'nin geleneksel olara yaptığı sohbet toplantılarının bu haftaki konuğu Akdeniz    Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi ve Türkiye Gazetesi köşe yazarı Prof. Dr. Muharrem Kılıç oldu. Kılıç, “Kültür ve medeniyette ilerleyebilmemiz için, tarihi geçikmişlikten kurtulmalıyız” dedi.

ÜNİVERSİTELERİN GELECEĞİ KONUŞULDU
 Antalya Aydınlar Ocağı Başkanı Mehmet Günal açılış konuşmasında:  Eğitimin ve üniversitelerin milletlerin hayatında taşıdığı önemi vurguladı.  Prof. Dr. Muharrem Kılıç, " Tarihi Derinliği ve Kurumsal Geleceği Bağlamında Üniversiteler " konusunda bir konuşma yaptı. Tarihi süreç içerisinde Eski Mısır ve Grek medeniyetlerindeki akademik çalışmalardan bahseden Prof. Dr. Muharrem Kılıç, Ayrıca İslam medeniyeti havzasindaki Endülüs, Kahire, Selçuklu ve Osmanlı medreselerinden; Istanbul'daki Darü'lfunun'dan  günümüzdeki modern akademik hayata geçişi örneklerle anlattı.   

ÜNİVERSİTELERİN GELİŞİMİ, UMUT VERİCİ
Konuşmasının son bölümünde  Prof. Dr. Muharrem Kılıç, “Kültür ve medeniyette
ilerleyebilmemiz için, tarihi geçikmişlikden kurtularak, hızla üniversitelerimizin yaygınlaştırılması ve kitleselleşmesi gerekmektedir. Ayrıca üniversitelerde bilim ve ar-ge'ye yapılan yatırımlar kalkinmamızla doğru orantılı olmalıdır. Evlatlarimiza bilim, fen ve tekniğin mutlaka milli ve manevi değerlerimizle birlikte verilmesi gerekiyor. Son yıllarda üniversitelerimizin gelişimi, umut verici
olmakla birlikte, dünya sıralamasında ise çok gerilerde olduğumuzu bilip daha fazla çalışmamız gerekiyor” dedi.

Mustafa KAHRAMAN

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...