'MESCİD-İ AKSA' YALNIZ DEĞİLDİR

UBAD’TAN SİYONİST İSRAİL’E TEPKİ: İŞGAL KABUL EDİLEMEZ

Güncel 25 Temmuz 2017 17:29
'MESCİD-İ AKSA' YALNIZ DEĞİLDİR
-A +A

Uluslararası Bilimsel Araştırmalar Derneği (UBAD) üyeleri, Mescid-i Aksa işgalini protesto amacıyla bildiri hazırladı. Bildiride, Mescid’i Aksa’daki işgalin kabul edilemez olduğu vurgulandı.
Uluslararası Bilimsel Araştırmalar Derneği (UBAD), İsrail'in Mescid-i Aksa'ya yönelik ihlallerini protesto etmek amacıyla hazırladığı bildiriyi kamuoyuyla paylaştı. UBAD üyeleri, Müslümanları, İslam aleminin ilk kıblesi olan Mescid-i Aksa’ya sahip çıkmaya çağırdı.

UBAD’TAN KUDÜS BİLDİRİSİ
Bildirinin devamında şu ifadelere yer verildi:
“Etrâfı mübârek kılınan, İslam’ın ilk kıblesi ve Alem-i İslam için mukaddes olan Mescid-i Aksa, İsrail devleti tarafından yıllardır yapılan saldırılardan birisiyle daha karşı karşıyadır. Mabedlerin ve buralara ibadet için gelenlerin masuniyetine tarih, siyaset, hukuk ve sosyoloji alanından pek çok delil göstermek mümkündür. Her ne sebeple olursa olsun ibadethanelere ilişenlerin amaçlarına ulaşamadıkları tarihi bir gerçektir. Bu hakikatler ışığında insanların mukaddes değerlerine ve ibadet hürriyetine ilişilmemesi tüm dünyada insanca var olmanın ön şartlarından birisidir

KUDÜS, BİR İMAN MESELESİDİR

“Mescid-i Aksa’ya yapılan saldırılar ve kısıtlamalar, ibadethanelerin dokunulmazlığı ve kutsala saygı gibi evrensel değerlerin ihlalidir. Bu ilkeyi ihlal edenler aynı zamanda tüm insanlığın hukukunu çiğnemektedirler. Mescid-i Aksa’ya yapılan saldırılar insanî bir temelde herkesi ilgilendiren uluslararası bir meseledir. Meselenin bir tarafında Müslümanlar ve vicdanı tefessüh etmemiş insanlık, diğer tarafında ise bu ihlali yapanlar ve bu ihlalin yapılmasına seyirci kalanlar bulunmaktadır. Ortadoğu'da kalıcı barışın tesisi ve muhafazası için uluslararası karar alma mekanizmalarının bu konuya gecikmeden müdahil olması elzemdir.

MESCİD-İ AKSA ÇAĞRISI
 “Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı’nın Harem-i Şerif'te yaşananlar ile ilgili olarak uluslararası topluma yapmış olduğu tarihî çağrı, uluslararası kamuoyu tarafından dikkate alınmalıdır. Türkiye, tarih önünde sorumluluğunu yerine getirerek uluslararası yapı içerisinde üzerine düşeni yapmak adına gerekli adımları atmıştır. Bu çağrıya cevap vermeyen her muhatap tarih ve insanlık önünde bir kez daha bu trajedinin mesulü ve ortak müsebbibi olacaktır.

Uluslararası Bilimsel Araştırmalar Derneği (UBAD) olarak bu çağrının yanında olduğumuzu ifade ediyor, bu uyarının uluslararası toplum ve kuruluşlar tarafından dikkate alınıp bir an önce Mescid-i Aksa’ya yapılan saldırıların durdurulması için gerekli adımların atılmasını, tüm insanlık vicdanının ve onurunun korunması adına talep ediyoruz” 

Kaynak : Murat ESENTEKİN

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Manavgat'ta sulama sorunu tartışıldı

Manavgat'ta sulama sorunu…

16:03 13 Eylül 2019
Yürek yakan feryat!

Yürek yakan feryat!

10:44 9 Eylül 2019
Antalya'da orman yangını

Antalya'da orman yangını

18:25 14 Eylül 2019
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...