'Masum üfürüme' dikkat

Memorial Antalya Hastanesi Pediatrik Kardiyoloji Bölümü'nden Doç. Dr. Işıl Yıldırım Baştuhan, çocuklarda görülen üfürüm hakkında bilgi verdi

Sağlık 15 Ekim 2018 16:22
'Masum üfürüme' dikkat
-A +A

Memorial Antalya Hastanesi Pediatrik Kardiyoloji Bölümü'nden Doç. Dr. Işıl Yıldırım Baştuhan, çocuklarda görülen üfürüm hakkında bilgi verdi.

Üfürümün, çocukluk çağında yaygın bir şekilde ve çoğunlukla da kalp hastalığına bağlı olmadan gerçekleştiğini kaydeden Doç. Dr. Baştuhan, 'masum üfürüm'ün ateşli hastalıklar sırasında veya hiç bir neden olmadan da ortaya çıkabildiğini kaydetti. 2 ile 8 yaş arasındaki çocukların en az yüzde 50'sinin masum üfürüm sorunu yaşadığını vurgulayan Doç. Dr. Baştuhan, "İlk 6 ay içinde duyulan üfürümler genellikle masum olsa da mutlaka bir çocuk kardiyolojisi uzmanı tarafından değerlendirilmesi gerekir "diye konuştu.

UZMAN TARAFINDAN DEĞERLENDİRİLMELİ

Doç. Dr. Baştuhan, üfürümün; kalpteki delikler, kalp kapaklarındaki ve ana damarlardaki darlıklar ile yetersizliklerin yol açtığı, kanın normal akımındaki bozulmaya bağlı oluşan ses titreşimlerinin göğüs duvarına yansıması olduğunu vurguladı. Muayene esnasında duyulduğunu kaydeden Doç. Dr. Baştuhan, "Masum üfürümlerin nedeni tam olarak bilinmemektedir. Üfürüm ancak doktor muayenesinde stetoskopla duyulabildiği için aileler kendiliğinden üfürüm olup olmadığını anlayamaz" dedi.

Doç. Dr. Işıl Yıldırım Baştuhan, bazen kalp hastalığı olan çocukların, masum üfürüm olarak değerlendirilebildiğini, bu nedenle kesin tanı için hastanın çocuk kalp doktoru tarafından değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. 

Kaynak : DHA

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
GASPÇI ŞAHIS YAKALANDI

GASPÇI ŞAHIS YAKALANDI

11:17 17 Ağustos 2019
Kılıçdaroğlu’dan ziyaret

Kılıçdaroğlu’dan ziyaret

10:53 13 Ağustos 2019
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...