'Karpal tünel'e dikkat!

Memorial Antalya Hastanesi Nöroloji Bölümü'nden Uz. Dr. Yılmaz Niyazi Yazman, her yaş grububda görülen önemli bir bilek rahatsızlığı olan her 'karpal tünel sendromu'nun daha çok orta yaş grubundaki kadınlarda ortaya çıktığı söyledi.

Sağlık 2 Ocak 2019 15:33
'Karpal tünel'e dikkat!
-A +A

Memorial Antalya Hastanesi Nöroloji Bölümü'nden Uz. Dr. Yılmaz Niyazi Yazman, her yaş grububda görülen önemli bir bilek rahatsızlığı olan her 'karpal tünel sendromu'nun daha çok orta yaş grubundaki kadınlarda ortaya çıktığı söyledi.

Memorial Antalya Hastanesi Nöroloji Bölümü'nden Uz. Dr. Yılmaz Niyazi Yazman, her yaş grubunda görülebilen 'karpal tünel sendromu'nun en çok orta yaş grubundaki kadınlarda ortaya çıktığını kaydetti. Rahatsızlığın öncelikle sık kullanılan el bileğini etkilediğini belirten Dr. Yılmaz Niyazi Yazman, rahsızlığın hastaların yüzde 50'sinde, her iki el bileğinde oluştuğunu vurguladı. Hastalığın ilerlediği ve tedavinin geciktiği durumlarda, parmaklarda güç kaybı yaşandığına değinen Dr. Yazman, "El bilek sinirlerini olumsuz etkileyebilecek hareketlerden kaçınmak ve düzenli egzersiz yapmak, hastalıktan korunmada önemli rol oynuyor" dedi.
Karpal tünel sendromu, elin önemli sinirlerinden biri olan 'median' sinirinin el bileğinde sıkışması sonucu ortaya çıktığına değinen Dr. Yılmaz Niyazi Yazman, şunları kaydetti:

"En sık belirtileri; baş parmak, işaret parmağı ve orta parmaklarda genellikle geceleri aralıklarla ortaya çıkan uyuşma, karıncalanma, yanma gibi şikayetlerdir. Hasta bu nedenle uykudan uyanır ve ellerini sallayarak rahatlatmaya çalışır. Hastalığın ilerlediği durumlarda, zamanla ellerde ve parmaklarda güçsüzlük meydana gelir ve şikayetler diğer elde de başlayabilir. Bunun yanında karıncalanma ve uyuşma artar, devamlılaşır ve başparmakta kuvvetsizlik başlar. Çok ileri evrelerde ise başparmak tarafındaki kasta erime görülebilir."

EGZERSİZ YAPIN
Dr. Yılmaz Niyazi Yazman, el bileğini doğru kullanmak için ise şu öneriler de bulundu:
"Bilgisayar kullanımında uygun mouse tercih edin, bileğe yük bindirecek şekilde masaya dayanarak çalışmayın, ağır yük kaldırmayın, el işi yaparken dikkat edin ve elde çamaşır sıkma gibi işlemlerden kaçının ya da bileğinizi zorlamamaya özen gösterin, el bileğini kuvvetlendirici özelliği olan ve gün içinde 10'ar kez tekrarlayın. Bileklerinizi düz tutup, parmaklarınızı kendinize çekin ve bu şekilde 5 saniye (5'e kadar sayın) tutup parmaklarınızı eski haline getirin. Parmaklarınızı sıkıp elinizi yumruk yapın, sonra yumruğunuzu aşağı doğru bükün. Bu hareketi yaparken de 5'e kadar sayın ve daha sonra bileklerinizi düz tutun ve parmaklarınızı gevşetin." 

Kaynak : DHA

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...