‘Çocuk gelin’lerin dramı: Halam Geldi

8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında Türkiye'nin bir türlü son bulmayan ve kanayan yarası olarak bilinen çocuk gelinler ve akraba evliliklerini sert bir dille eleştiren 'Halam Geldi' filmi AKM Perge salonunda gösterildi.

Güncel 14 Mart 2019 14:08
‘Çocuk gelin’lerin dramı: Halam Geldi
-A +A

8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında Türkiye'nin bir türlü son bulmayan ve kanayan yarası olarak bilinen çocuk gelinler ve akraba evliliklerini sert bir dille eleştiren 'Halam Geldi' filmi AKM Perge salonunda gösterildi.

Türk Psikologlar Derneği Kadın ve Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları Birimi 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında konusu ile çocuk gelinler ve akraba evliliğini işleyen 'Halam Geldi' isimli filmin gösterimi yapıldı. 50'nci Uluslararası Altın Portakal Film Festivali'nin sosyal sorumluluk projesi kapsamında çocuk yaşta evlendirilen kızlar ve akraba evliliğini sert bir dille eleştiren filmin gösterimi sırasında duygusal anlar yaşandı. Filmi izleyenlerin çoğunlukla kadın olduğu dikkatlerden kaçmazken, bazı izleyiciler gözyaşlarına hakim olamadı. Gösteriminin ardından filmin yapımcısı Sami Dündar, yönetmeni Uğur Erhan Kozan ve oyuncularından Onuryay Evrentan soruları yanıtladı.

OLAYLAR GERÇEK VE DAHA KÖTÜSÜ YAŞANIYOR
Senaryonun kendisine film çekilmeden 7 yıl önce gazeteci Evrim Kanpolat tarafından getirildiğini ve uzun uğraşlar sonucunda filmin çekilebildiğini belirten filmin yapımcısı Sami Dündar, "Evrim Kanpolat, filmi çekmeden 7 yıl önce senaryoyu getirdi. Haberini yaptığı ve gerçek bir olaydan senaryolaşan film aslında Kıbrıs'ta geçmiyor, ülkemizde geçiyor. 7 yıl boyunca bu filmi çekebilmek için çok uğraştım. Sanırım film yönetmenini arıyordu, nihayetinde yönetmenini buldu. Erhan Kozan gördüğü anda ağlayarak okudu senaryoyu ve severek kabul etti. Filmde mümkün olduğunca bazı şeyleri vermemeye çalıştık, gördüğünüz sahnelerin birçoğu bütün ekibin ağlayarak çektiği sahneler. Film çekildiği dönemde yüzde 14 olan çocuk gelin sayısının aradan geçen 6 yılda yüzde 30'a çıktığını öğrendik. Bizim amacımız toplumsal bilinçlenmeyi sağlamak ve film bu maksatla çekildi. Bu olaylar gerçek ve dahada kötüsü yaşanıyor" dedi

BU SORUNUN ORTADAN KALKMASI GEREKİYOR
Dündar'ın ardından konuşan filmin oyuncularından Onuryay Evrentan, 'Halam Geldi' filminin kendisi için ayrı bir yeri olduğunu belirterek, "İlk baştaki hedefimiz Türkiye'de çok ciddi anlamda bir problem olan ve çözümlenemeyen çocuk gelinler konusuna değinmekti. Sonrasında filmin ilerleyişi içerisinde çok kıymetli bir noktaya geldiğini yoğun bir şekilde hissettik. Ben tiyatro bölümü mezunuyum, tiyatrodan ve dizilerden tanınan bir insanım ama 'Halam Geldi'den beni anımsayıp hatırlayan ve yanıma gelen insanların övgülerinden ayrı bir gurur ve duygu yaşıyorum. Bunu izleyen kişiler anlatılan konuların çoğunlukla ailelerinde çok yaygın bir şekilde yaşandığını ve bu filmin ardından kendilerine bakma ihtiyacı hissettiklerini söylediler. Bir şekilde bu sorunun ortadan kalması gerektiğini düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

'KIZIMI DÜŞÜNDÜM'

Kendisinin de bir kızı olduğunu ve kızının büyüdüğünde bu tarz sorunlarla karşılaşmaması için senaryoyu ilk gördüğü anda kabul ettiğini söyleyen filmin yönetmeni Uğur Erhan Kozan ise, "Sami beyden senaryoyu aldığımda benim kızım 2 yaşlarındaydı. Akraba evliliği ve çocuk gelin konuları ailemde olmayan ve pek bilmediğim bir konuydu. Ama kızımın gözlerine baktığımda onun büyüdüğünde böyle bir sorunla uğraşmasını istemedim ve o yüzden senaryoyu kabul ettim. Çok korktuğum üstesinden gelemeyeceğini düşündüğüm zamanlar oldu. Hiç konuşulmasına gerek olmadığını düşündüğümüz bir sorun ama mesele gerçekten kadın ve kadınlara toplumda verilen değer. Filmin 3 katmanlı giden bir hikayesi var. Çocuk gelinler var, akraba evliliği ve çocuk gelinlerin akraba evliliği sonucunda dünyaya gelecek çocuklarında başına gelebilecek sorunlar var. Biz elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışarak filmi tamamladık" şeklinde konuştu.

Kaynak : Yıldız ÇİÇEK, Fotoğraf: Serçin ÇILDIR

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
YOLUN SONU

YOLUN SONU

18:40 17 Mayıs 2019
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...