'Bedelli hekimlik' tepkisi

Antalya Tabip Odası'na üye bir grup doktor dün İl Sağlık Müdürlüğü önünde basın açıklaması yaparak TBMM'de görüşülmeye başlanan Sağlıkta Şiddet Yasası'nı mevcut haliyle 'bedelli hakimlik' olarak değerlendirdi

Güncel 15 Kasım 2018 14:02
'Bedelli hekimlik' tepkisi
-A +A

Antalya Tabip Odası'na üye bir grup doktor dün İl Sağlık Müdürlüğü önünde basın açıklaması yaparak TBMM'de görüşülmeye başlanan Sağlıkta Şiddet Yasası'nı mevcut haliyle 'bedelli hakimlik' olarak değerlendirdi.

Antalya Tabip Odası Türkiye Büyük Milet Meclisi (TBMM)de görüşülmeye başlanan ve "Sağlıkta şiddet Yasası" olarak bilinen torba yasaya tepki gösterdi. Antalya İl Sağlık Müdürlüğü önünde toplanan Antalya Tabip Odası'na bağlı bir grup hekim "Şiddeti değil, yaşamı ve çalışma hakkını engelleyen yasayı kabul etmiyoruz" yazılı pankart açtı. Basın açıklamasını okuyan Antalya Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Naci İşoğlu, değiştirilmek istenen kanun teklifinin 5'inci maddesini 'bedelli hekimlik' olarak nitelendirdi. İşoğlu açıklamasında, "TBMM’nin gündemindeki bu kanun teklifi sadece KHK’larla kamudan ihraç edilmiş ya da güvenlik soruşturması nedeniyle ataması yapılmamış hekimleri değil, hepimizi tehdit ediyor" dedi.

İÇİNDEN ÇIKILMAZ BİR HAL ALACAK


Sorunun sadece hekimlerin sorunu değil binlerce hekimin çalışmasını engelleyerek halkımızın sağlığa ulaşımını engelleyen önemli bir karar olduğunun altını çizen İşoğlu, "Dün akşam saatlerinde görüşülen bu yasa teklifinin bazı maddeleri değiştirilmiş olsada özünde uzaklaşmadığı gibi hiçte kabul edemeyeceğimiz neredeyse 'bedelli hekimlik’ olarak adlandırabileceğimiz düzenlemeyle karşı karşıya bırakacak duruma getirilmiştir. Teklifin yeni haliyle yasalaşması durumu içinden çıkılamaz hale getirmiştir. İyi bir sağlık ortamı için sağlık hizmeti sunan hekimler ve hizmetten yararlananlar olarak birlikte karşı çıkmaya devam edeceğimizi kamuoyuna ve yetkililere duyuruyoruz" ifadelerini kullandı.

Kaynak : Murat ESENTEKİN

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...