'ANADOLU' KARDEŞLİĞİ

ANTALYA’DAN FESTİVAL KUTLAMALARINA "ŞEHİT" HASSASİYETİ

Güncel 14 Mart 2018 17:44
'ANADOLU' KARDEŞLİĞİ
-A +A

Anadolu Birliği Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından yapılması planlanan 'Uluslararası Anadolu 1. Kardeşlik Festivali'nin halaylar eşliğinde yapılacak eğlence kısmı, Antalyalı Uzman Çavuş Fatih Uysal'ın şehadet haberi dolayısıyla iptal edildi.

22 Haziran - 1 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşecek olan Uluslararası Anadolu 1. Kardeşlik Festivali’nin lansmanı Düden Park’ta gerçekleştirildi. 7 bölgeden gelecek halay gruplarının da sahne alması planlanan açıklama, Diyarbakır'da teröristlerce araziye döşenen el yapımı patlayıcının infilak etmesi sonucu 2 şehit verilmesinden dolayı eğlence kısmı iptal edilerek gerçekleştirildi. Programa Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Halay Başı Türkücü Mahmut Tuncer, Anadolu Birliği Başkanı Bedri Yalçın ve halay grupları katıldı. Festivalde Dünya Kardeşlik Futbol Turnuvası ve 40 bin kişinin katılacağı Dünya Kardeşlik Halayı olacak.

BU TOPRAKLARI KİMSE BÖLEMEYECEK

Dünya Kardeşlik Halayı'nın tanıtımının şehit haberlerinden dolayı sessiz bir şekilde yapıldığını dile getiren Anadolu Birliği Başkanı Bedri Yalçın, “Bu memleketi bu toprakları kimse bölemeyecek” dedi. Dünya Kardeşlik Halayının halay başı Mahmut Tuncer’in yönetiminde olacağını hatırlatan Başkan Bedri Yalçın, şunları söyledi:

“Karadeniz, Akdeniz, Marmara Güneydoğu Anadolu, İç Anadolu’dan, Ege’den misafirlerimiz halayın tanıtım lansmanına katılmak için geldiler. Aldığımız şehit haberinden sonra halay çekmeyi iptal ettik. Biz bir bütün oldukça kendi aramızdaki sınırlarımızı kaldırdığımız müddetçe dünya milletlerinin bize koyacağı sınırı tanımayız.  Biz dünyaya, ‘Gelin kardeş el ele omuz omuza olalım’ dedik. 22 Haziran - 1 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşecek olan Uluslararası Anadolu 1. Kardeşlik Festivali Dünya Kardeşlik Futbol Turnuvası, 40 bin kişi ile Dünya Kardeşlik Halayını gerçekleştireceğiz. Anadolu Birliği’nde ne siyaset ne ticaret ne de rezalet var. Bu gün buraya bütün belediye başkanlarımızı davet ettik. Başta sayın valimiz olmak üzere herkesi davet ettik. Sağ olsunlar çok yoğunlar ki katılamadılar. Muratpaşa Belediye Başkanımız Ümit Uysal’her programda bizim yanımızda oldu kendilerine teşekkür ediyoruz”

BARIŞ İNSANLARIN KUCAKLAŞMASIDIR
Şehitlere rahmet dileyerek sözlerine başlayan Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal ise, şu ifadelere yer verdi;
“Mahmut Tuncer’i tekrar aramızda görmekten büyük mutluluk duyuyorum. Şehidimize Allahtan rahmet diliyorum. Kardeşlik adı altında yapılan bütün işler, bütün dünyada her zaman samimiyetle yapılıyorsa eğer insanlığın ve toplumun yararınadır. Hele bizim bu coğrafyamız, Antik Çağ’da adı Pamfilya; çok farklı kültürlerin kardeşçe yaşadığı yer anlamına gelen bir yer. Şimdi Muratpaşa’mızda dünyanın dört tarafından kardeşçe huzur ile barış içinde yaşamaktadır. Kardeşlik ve barış turizmde en önemsediği kavramlardır. Bizim Antalya’mızda bu alandan ekonomisini oluşturmaktadır. Dolayısıyla Antalya için bu kavramların geliştirilmesi bütün dünyamız için önemli olduğundan belki bir nebze kadar önemli sayılabilir. Biz buna çok dikkat ediyoruz. Belediyecilik çalışmalarız da hep bu kardeşliği, eşitliği, bütün insanların kucaklaşmasını, bütün insanların hizmetten eşit yararlanmasını çok önemsiyoruz. Cumhuriyet projemizde böyle bir projedir. 72 ayrı insan grubunun tasada ve kederde beraber olabilmesi ve geleceği beraber bakabilmesi adına insanlık projesidir”

TUROFED’DEN TAM DESTEK

Türkiye Otelciler Federasyonu (TUROFED) Başkanı Osman Ayık, ‘Şuan Güney sınırımızda devam eden ordumuzun yürüttüğü operasyon var. Ben bu operasyonu esnasında ordumuza başarılar diliyorum. Operasyon sırasında şehit veriyoruz’ diyerek, “Bugün hep beraber 1. Kardeşlik Festivali lansmanını yapacağız. Bu organizasyonu çok önemsiyorum. Antalya Türk turizminin başkenti. Bizim dilimiz dostluk kardeşlik. Onun için bu Türk organizasyonlar dünya barışı için katkılar yapacaktır. Biz TUROFED olarak bu tür organizasyonların sonuna kadar arkasındayız. Ne tür katkımız varsa federasyon olarak bu tür katkıları vermeye hazırız” dedi.

FESTİVALDE "ŞEHİT" HASSASİYETİ
Şehit haberlerinden sonra lansmanda çekilecek olan halayı ertelediklerini anımsatan ünlü türkücü Mahmut Tuncer de, “Bugün Antalya’da olan şehidimizden dolayı sivil arkadaşlara çağrı yaparak halayı ertelediğimizi söyledik. Fakat gelen folklor ekibi arkadaşlarımız var. Burada sağduyulu davranıyoruz ertelediğimizi söylüyoruz ancak gelmişken ufak bir gösteri yapabilirler. Bu arada bizi destekleyen Sayın Muratpaşa Belediye Başkanımız Ümit Uysal’a teşekkürlerimizi sunuyoruz” dedi.

Kaynak : Yıldız ÇİÇEK, Fotoğraf: Murat ESENTEKİN

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Konseyden deprem uyarısı

Konseyden deprem uyarısı

18:00 13 Aralık 2018
Kahreden intihar

Kahreden intihar

10:35 13 Aralık 2018
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...