'ADALET' İSYANI

ACILI AİLEDEN 'TUTUKSUZ YARGILAMA' TEPKİSİ

Güncel 13 Temmuz 2018 17:11
'ADALET' İSYANI
-A +A

Antalya'da 16 yaşındaki Sezgi Kırıt'ın öldürülmesiyle ilgili istinaf mahkemesinde yargılanan 2 sanık ve başka suçtan tutuklu bulunan bir sanık için tutuksuz yargılanma kararı verildi. Kırıt’ın ablası Sevgi Kırıt, “Kardeşimin hakkını yedirmeyeceğim. Bu kararı kabul etmiyoruz" diyerek tepki gösterdi.

Antalya Bölge Adliye Mahkemesi 8. Ceza Dairesi’nde görülen davada, başka bir suçtan tutuklu sanık Mehmet Mutlu, tutuksuz sanıklar Osman Küçük, Mehmet Mutlu Kurtlar, Emine Karpi ve taraf avukatları yer aldı. Duruşmaya müşteki avukatı Sibel Önder’in yanı sıra, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM), Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu ve Antalya Barosu Çocuk Hakları Merkezi avukatları müdahil oldu.  Sevgi Kırıt’ın avukatı Sibel Önder, son gelen adli tıp raporunun iddialarını doğruladığını belirterek "Mahkemenin tahliye kararı hatalıdır. Sanıklar hakkında uyuşturucu temininden de suç duyurusunda bulunulması gerekir. Sanıkların suçu sabittir. Tutuklanmalarına ve cezalandırılmalarına karar verilsin" dedi.

ABLA KIRIT’TAN TEPKİ

Sezgi Kırıt’ın ablası Sevgi Kırıt ise sanıkların bir önceki celsede mahkeme tarafından serbest bırakılmasını eleştirdi. Mahkeme heyetinin kararına tepki gösteren abla Sevgi Kırıt, "Yerel mahkemenin 7. celse inceleyip karar verdiği dosyada siz 2 celsede ne gördünüz de tahliye kararı aldınız. Adli Tıp raporunu dikkate almayacaksanız niye rapor istediniz. Toplumu suça teşvik ediyorsunuz, sonuna kadar gideceğiz" ifadelerini kullandı. Mahkeme heyeti, dosyanın aslının Adli Tıp Kurumu’ndan dönüşünün beklenmesi ve sanıkların tutuksuz yargılanmasını kararlaştırarak duruşmayı eylül ayına erteledi.

Duruşma sonunda, Bölge Adliye Mahkemesi önünde Sibel Önder, anne Hanife Kırıt, baba Hasan Kırıt basın açıklaması yaptı. Ailenin avukatı Sibel Önder bir önceki duruşmada sanıklar hakkında tahliye kararı verildiğini aktararak, "Biz tutuklama istedik mahkeme hala tahliye yönünde karar veriyor. Bu mahkemeye Sezgi’nin ailesinin görmesini istemediğim yüzünün son halinin fotoğrafını mahkemeye ibraz ettim. Eğer karar verilecekse Sezgi’nin son fotoğrafına bakılarak karar verilmelidir "  
Sezgi Kırıt’ın ablası Sevgi Kırıt ise, "Bu ülkede çocuklar için uygulanan kanunlar var. Sadece uygulamayan insanlar var. Bir mahkeme müebbet, diğeri tahliye veriyor. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne de gideceğiz. Kardeşimin hakkını yedirmeyeceğim. Hakimlerin kararını kabul etmiyoruz" ifadelerine yer verdi.

BÖYLE ADALET Mİ OLUR?
Kararı gözyaşlarıyla alan Sezgi Kırıt’ın annesi Hanife Kırıt da, "Bu katiller dışarıda olduğu sürede ateşlerde yanıyorum ben. Sezgi’min yanına gidemiyorum. Böyle adalet mi olur. Dosya istiyorlar o zaman bekleselerdi. Neden beraat ettirdiler. Onların dışarıda olması bana eziyet. Benim içime biraz bile su dökmediler" diye konuştu.
Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Kurucu Üyesi Pınar Hacıbektaşoğlu ise bu türlü davaların sonuna kadar takipçisi olacaklarını söyledi.
 

Kaynak : Faruk ÇELİK, Fotoğraf: Esra KÖKSAL

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...